X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: wysokość średnich wynagrodzeń będzie spadała, aż trend wyhamują nowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:24
Wobec planów stosunkowo wysokiej podwyżki płacy minimalnej rośnie niebezpieczeństwo wypychania części pracowników do szarej strefy. Lekarstwem na to mogą być tylko inwestycje -  mówili goście "Rządów Pieniądza", Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, i ekonomista Marek Zuber.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak jednocześnie dodawali, należało spodziewać się spadku wynagrodzeń w okresie największego lock downu i wywołanego nim kryzysu w gospodarce. Ale szczególnie istotne jest to, że po raz pierwszy od wielu lat w tym roku mieliśmy spadek wysokości wynagrodzeń w relacji do inflacji, a to oznacza mniejszą wartość nabywczą tego, co dostajemy do kieszeni.

Goście Rządów Pieniądza analizowali wczorajsze dane GUS dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia w I półroczu 2020 r.

W Polsce nie nastąpiło załamanie na rynku pracy

Wynika z nich, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 5 tys. 181 zł i w porównaniu z I półroczem 2019 r. wzrosło o 5,8 proc. Biorąc pod uwagę sekcje PKD wahało się ono od ok. 3,7 tys. zł brutto w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia do ok. 9,2 tys. zł w sekcji Informacja i komunikacja.


Posłuchaj
21:15 grabowska.1.10.mp3 Wobec planów stosunkowo wysokiej podwyżki płacy minimalnej rośnie niebezpieczeństwo wypychania części pracowników do szarej strefy. Lekarstwem na to mogą być tylko inwestycje - mówili goście "Rządów Pieniądza", Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, i ekonomista Marek Zuber.

 

Natomiast przeciętne zatrudnienie w Polsce na etatach w I półroczu br. wyniosło 9 mln 125,9 tys. W stosunku do I półrocza 2019 r. było to mniej o 0,6 proc. mniej.

- Dane nie zaskakują. Nie mamy załamania, ale musimy pamiętać, że polski rynek pracy jest specyficznie zbudowany. Mówiąc o poziomie bezrobocia, wolałbym rozmawiać o tym w grudniu, styczniu, bo polski rząd, podobnie zresztą jak inne rządy europejskie, był nastawiony na utrzymanie miejsc pracy, w przeciwieństwie do np. Stanów Zjednoczonych, gdzie dawano pieniądze, tym którzy tracą pracę. Był tam potężny wzrost bezrobocia do 14,7 proc., (…) ale teraz mamy bardzo szybki spadek do 8,4 proc. – mówił Marek Zuber.

Pandemia wyhamowała jednak wzrosty wynagrodzeń

Dodał, że u nas pieniądze dostawali przedsiębiorcy po to, żeby ludzi nie byli zwalniani. Wskazał np. na postojowe, które było znacznie wyższe niż zasiłek dla bezrobotnych, więc żadnej ze stron nie opłacało się kończyć stosunku zatrudnienia. Zaznaczył jednak, że istotnie wyhamował w kryzysie wzrost wynagrodzeń.

- Przez prawie 6 lat nie mieliśmy ani jednego miesiąca, kiedy realne wynagrodzenie w Polsce by spadło. Tymczasem w tym roku (…) mamy takie miesiące, w których wzrost wynagrodzeń jest mniejszy niż wzrost cen, czyli realnie nasza sytuacja finansowa się pogarsza. Na razie nieznacznie, ale ten dobry okres się skończył i brak na razie odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócimy do trendu, gdy wzrosty wynagrodzeń będą wyższe niż inflacja – analizował Marek Zuber.

W opinii Marcina Roszkowskiego, wiele zależy od optymizmu na rynku i chęci ludzi do pracy bowiem „mimo tego, że poziom zachorowań jest rekordowy, to Polacy nauczyli się trochę być z epidemii i mimo wszystko ciężko pracują”.

- Ciężko będzie porównywać ten rok z jakimkolwiek innym bez obecnego tzw. czarnego łabędzia, czyli wydarzenia, którego nie dało się przewidzieć. Jest ono jednorazowe, ale - jak widać - na razie trwałe. To, że wysokość wynagrodzeń różnie rozkłada się w sektorach, jest oczywiste, bo takie jak turystyka czy kultura nie dość, że najpóźniej wracają do normalności, to jeszcze dochodzi mała płynność, fizycznie jest mało pieniędzy do wykorzystywania w kryzysie – mówił Marcin Roszkowski.

Drugim z poruszonych w audycji tematów był Plan Odbudowy, do którego do wczoraj można było zgłaszać propozycje.

Marcin Roszkowski zauważył, że wiele z nich dotyczyło energetyki, źródeł odnawialnych. I to, choć nie będzie łatwe wobec protestów górniczych związków zawodowych, na pewno będzie jedną z kluczowych dziedzin wykorzystania europejskich środków przeznaczonych na odbudowę gospodarek po pandemii.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wyższe o 6,6 proc. rdr

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:06
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu było wyższe o 6,6 proc. rok do roku i wyniosło 4492,63 zł, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsca pracy, inwestycje i bezpieczeństwo energetyczne. Gospodarcze priorytety prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:01
Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym po zaprzysiężeniu na drugą kadencję przed Zgromadzeniem Narodowym mówił, że w obliczu kryzysu trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by zapobiec wysokiemu bezrobociu. Wskazał też na znaczenie bezpieczeństwa energetycznego oraz inwestycji, tak tych centralnych, jak i lokalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Europie maleje liczba wolnych miejsc pracy. Zmniejsza się tzw. wskaźnik wolnych etatów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:37
W drugim kwartale 2020 roku wskaźnik wolnych miejsc pracy w strefie euro i UE był na poziomie 1,6 proc. Polska znalazła się w grupie państw o jednym z najniższych wskaźników wakatów – informuje serwis forsal.pl.
rozwiń zwiń