X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: oswojenie pandemii zmniejsza obawy o kolejny lockdown, ale zasady pracy zdalnej trzeba uregulować

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:00
Obawy o ewentualny kolejny lockdown w naszej gospodarce, skutki możliwych lockdownów w innych państwach i ich wpływ na Polskę czy projektowane zmiany w przepisach prawa pracy – to niektóre z tematów dzisiejszych "Rządów Pieniądza", w których gośćmi byli: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daxiao Productions

 - Zawsze, gdy patrzy się na inwestycje z sektora realnego, to podkreślane jest, że powstają kłopoty, gdy jest duża niepewność co do przyszłości (…). Jednak co do obostrzeń, których teraz się obawiamy, to trzeba pamiętać, że z pewnością nie będą one tak znaczne, jak były na wiosnę – mówił Piotr Soroczyński.

Argumentował, że przecież mamy już koronawirusa "oswojonego", są zabezpieczone sprzęty medyczne, zmieniły się nasze nawyki.

Z tą opinią zgodził się Piotr Palutkiewicz, dodając, że należy teraz skupić się nie tyle na liczbie zachorowań, ile na wydolności służby zdrowia i ewentualnie gdyby była ona zagrożona, to dopiero wtedy można byłoby myśleć o wprowadzaniu jakichś obostrzeń w gospodarce.

- Wygląda na to, że sami wprowadzamy zdroworozsądkowe ograniczenia i jest to właściwe podejście (…). Ale trzeba pamiętać, że nawet jeżeli my sobie poradzimy z koronawirusem, to jesteśmy rynkiem naczyń połączonych. Jeśli zamkną się Francja, Hiszpania, a szczególnie Niemcy, może to mieć znaczenie także dla Polski (…) Ale teraz możemy mieć nadzieję, że kryzys nie będzie już zbyt głęboki, a Polska przejdzie przez niego względnie łagodnie – powiedział Piotr Palutkiewicz.

sklep zakupy warzywa 1200.jpg
Pandemia pomogła handlowi, zaszkodziła budownictwu. Lepiej radzą sobie firmy usługowe

Jest poprawa, ale wciąż daleko do koniunktury 

Mówiąc o danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej za sierpień, która wzrosła zaledwie o 0,5 proc., oraz o tym, że rozczarowały dane o produkcji budowano-montażowej, goście "Rządów Pieniądza" podkreślali, że wskazują one wprawdzie, że odbicie w naszej gospodarce nie będzie tak mocne jak niektórzy zakładali, ale i tak mamy się dobrze.

- Będziemy oczywiście mieli spowolnienie gospodarcze, ale relatywnie, w porównaniu z krajami Zachodniej Europy, nasz kryzys będzie płytszy niż w tych krajach – powiedział Piotr Palutkiewicz.

Piotr Soroczyński nie zgodził się z tym, że odbicie polskiej gospodarki jest zbyt  niskie.

- Wprost przeciwnie (…). To, że czerwiec, lipiec, sierpień w przemyśle mamy lepszy niż w analogicznych okresach ubiegłego roku, jest bardzo dobrą informacją. (…) Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i chcielibyśmy, by wzrost wynosił 10 proc. albo więcej – stwierdził Piotr Soroczyński.

shutterstock sprzęt agd 1200.jpg
Najpierw panika, potem boom. Zobacz, jak przemysł RTV i AGD skorzystał na koronawirusie

Co dalej z pracą zdalną? 

Goście audycji rozmawiali również o projektowanych zmianach w Kodeksie pracy dotyczących m.in. pracy zdalnej.

W opinii Piotra Palutkiewicza są one potrzebne, bo nasz Kodeks pracy jest przestarzały. Za niezbędne uznał wprowadzenie pojęcia pracy zdalnej, elektronizacji nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy czy notowania godzin pracy, kumulacji urlopów.

- Zmiany są niezwykle potrzebne. Np. instytucja telepracy nie była w zasadzie wykorzystywana, bo były zbyt trudne warunki jej świadczenia i nadzorowania. Z drugiej strony pracę zdalną wprowadziliśmy bardzo szybko i jej poukładanie było bardzo trudne – oceniał Piotr Soroczyński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Rządy Pieniądza" 


Posłuchaj
22:50 Piotr Soroczyński i Piotr Palutkiewicz gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Błażej Prośniewski PR24) Piotr Soroczyński i Piotr Palutkiewicz gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Błażej Prośniewski PR24)

  

PR24/Błażej Prośniewski/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Eksperci: dane zwiastują niższe spadki w gospodarce i szybsze odbicie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:23
- Dane GUS dotyczące PKB za II kwartał nie zaskoczyły. Pokazują one najtrudniejsze dla gospodarki miesiące w związku z pandemią COVID-19 i lockdow'nem. Jednak analitycy oczekiwali jeszcze słabszych danych, co daje nadzieję na szybszy wzrost naszej gospodarki w kolejnych miesiącach - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw panika, potem boom. Zobacz, jak przemysł RTV i AGD skorzystał na koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 15:45
"Pracuj, odpoczywaj, gotuj i to wszystko  w domu. Daje to przemysłowi elektronicznemu szczególną szansę rozwoju i rozkwitu. Jak długo to potrwa, nie wiadomo", pisze w swoim internetowym wydaniu o branży sprzętów elektronicznych używanych w domu podczas pandemii koronawirusa dziennik Handelsblatt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozrasta się rejestr REGON. Coraz mniej wyrejestrowanych firm

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:39
Koronawirus nie zmienił radykalnie firmowej mapy w Polsce. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, z jednej strony wzrosła liczba zarejestrowanych spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, z drugiej - mniej zarejestrowano firm zakładanych przez osoby fizyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o zatrudnieniu i płacach w sierpniu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:30
Zatrudnienie w przemyśle w sierpniu było większe niż w lipcu, ale minimalnie mniejsze niż rok temu. Aż o 4,1 proc. wzrosło wynagrodzenie brutto liczone rok do roku - podał GUS.  
rozwiń zwiń