X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: dodatkowe podatki i składki zniechęcą firmy do aktywności inwestycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:00
Rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do aktywności inwestycyjnej należy pochwalić, ale poszukiwanie dodatkowych dochodów podatkowych, które miałyby zrekompensować deficyt budżetu państwa, może te wysiłki rządu zniweczyć. W związku z kryzysem należałoby raczej zweryfikować wydatki, choć jest to dla rządzących trudniejsze – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 88studio/ Shutterstock

- Pomysły, żeby pokryć wysoki dług publiczny, pokazują, że rząd zaczyna szukać pieniędzy, aby wyrównać nierównowagę budżetu państwa. Zapowiadane rozwiązania podatkowe mogą negatywnie odbić się na kieszeni firm i obywateli – mówił Piotr Palutkiewicz.

Dariusz Tworzydło zaznaczył, że "pandemia wywróciła gospodarkę światową i polską do góry nogami".

- Nasz planowany zrównoważony budżet nie jest możliwy i wiedzieliśmy to już od początku marca. Dlatego rząd teraz podejmuje decyzje, które mają zachęcić przedsiębiorców do myślenia o tym, żeby nie zwiększać negatywnych wskaźników związanych z bezrobociem. Zatem myślenie proinwestycyjne jest uzasadnione – powiedział prof. Dariusz Tworzydło.

inwestorzy umowa 1200.jpg
Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

Jak rynki ocenią decyzje rządu? 

Eksperci odnieśli się również do pomysłu MF zniesienia progów ostrożnościowych i tego, jak mogłyby to przyjąć rynki finansowe.
Według Piotra Palutkiewicza zapisy w konstytucji, do jakiego poziomu rząd może pozwolić sobie na zaciągnięcie długu publicznego, jest zapisem pozwalającym "zabezpieczyć finanse publiczne przed zbyt dużą hojnością kolejnych rządów".

- Zniesienie tego zapisu może doprowadzić przyszłe rządy do pokusy wydawania więcej, niż są w stanie, a konsekwencje takiego postępowania widzieliśmy już w minionych latach w krajach europejskiego południa, kiedy to Grecy, Włosi czy Hiszpanie stawali w obliczu naprawdę ogromnego zadłużenia, które rodziło niebezpieczeństwo dla całej ich gospodarki – podkreślił Piotr Palutkiewicz.

Dariusz Tworzydło uznał, że rynki mogą różnie zareagować na zniesienie progów ostrożnościowych. Pojawia się tu bowiem nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też wiarygodności.


podatki1200.jpg
Estoński CIT coraz bliżej. Trwają konsultacje, a diabeł tkwi w szczegółach

Nowe podatki: pomoc dla budżetu, kłopot dla firm 

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o planowanych nowych podatkach: od sprzedaży detalicznej, CIT od spółek komandytowych, likwidacji  zbiegu ubezpieczeń, korekcie daniny solidarnościowej.

- Rząd już szuka źródła sfinansowania nierównowagi między dochodami a wydatkami państwa. Zamiast zrobić rewizję wydatków, skupia się na stronie dochodowej (…) i szuka pieniędzy w naszych kieszeniach. Jest tutaj pewne niebezpieczeństwo, że pomimo dobrych rozwiązań proinwestycyjnych przedsiębiorcy zostaną zniechęceni do aktywności poprzez nakładanie na nich nowych podatków czy kolejnych obciążeń regulacyjnych – mówił Piotr Palutkiewicz.

W opinii prof. Dariusza Tworzydło łatwiej jest nałożyć nowy podatek, niż szukać cięć. Co do spółek komandytowych, to korzystało z nich wielu przedsiębiorców po to, żeby uniknąć obowiązku podatkowego. A szacuje się, że przez 10 lat obciążenie ich CIT może przynieść budżetowi ok. 17 mld zł.


Posłuchaj
22:18 Piotr Palutkiewicz i Dariusz Tworzydło gośćmi "Rządów Pieniądza" (B.Prośniewski PR24) Piotr Palutkiewicz i Dariusz Tworzydło gośćmi "Rządów Pieniądza" (B.Prośniewski PR24)

  


PR24/Anna Grabowska/Błażej Prośniewski/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Estoński CIT coraz bliżej. Trwają konsultacje, a diabeł tkwi w szczegółach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 10:20
Jeszcze w tym kwartale ma być przyjęta ustawa wprowadzająca do naszego systemu podatkowego tak zwany estoński CIT. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 23 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: konsumpcja prywatna i publiczna oraz eksport głównymi motorami wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:23
W najbliższych dwóch latach głównymi motorami wzrostu polskiej gospodarki będą konsumpcja prywatna oraz publiczna, eksport i inwestycje publiczne – mówił minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:44
- Kolejnym elementem tarczy antykryzysowej, który już trwa, są duże inwestycje rządowe i inwestycje samorządowe, a wiec poprzez inwestycje wracamy na te tory sprzed okresu pandemii – oceniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort finansów pracuje nad dalszym uszczelnieniem podatków. Kościński: nie chodzi o cel fiskalny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:06
Pakiet uszczelniający podatki nie ma celu fiskalnego, uzyskane dzięki zmianom środki zostaną rozdysponowane do przedsiębiorstw w Polsce - zapewnił w  podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń