X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Stanisław Szwed: przy wychodzeniu z kryzysu rząd stawia na wsparcie społeczne oraz na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:56
Głos przedsiębiorców, który można było usłyszeć na Forum Ekonomicznym w Karpaczu brzmiał pozytywnie jeśli chodzi o to, jak Polska radzi sobie z wychodzeniem z koronakryzysu, jak wspiera pracodawców i pracowników, a jest to już kwota przekraczająca 135 mld zł. To skutkuje np. niemal najniższym bezrobociem w całej unii europejskiej, na poziomie 3,2 proc. wg Eurostatu – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W drugiej części gośćmi audycji byli: Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha  oraz Maciej Wośko red. naczelny "Gazety Bankowej".  
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24

- Mamy też projekt premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący Funduszu Inicjatyw Lokalnych, czyli wsparcie inwestycji w poszczególnych samorządach, a to też daje miejsca pracy i napędza lokalną gospodarkę. Przed nami najtrudniejszy okres w gospodarce – jesień i zima, ale dane pokazują, że  jesteśmy w stanie przejść go w miarę bezpiecznie z perspektywą już dobrego roku 2021 – mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że w związku z kryzysem wprowadzane były zmiany dotyczące pracowników, przepisy były "luzowane", wprowadzona została chociażby praca zdalna, co pozwoliło dostosowywać sytuację pracowników do aktualnych potrzeb jak np. obniżony czas pracy.


Tadeusz Kościński 1200 PAP.jpg
Minister finansów: na plusie będziemy już w przyszłym roku

- Z naszych informacji wynika, że było duże zrozumienie dla decyzji rządu ze strony pracowników, jak i przedsiębiorców. Choć oczywiście zdarzały się przypadki wykorzystywania tej sytuacji niezgodnie z prawem, choć były nieliczne. Na pewno jednak takie rozwiązania jak postojowe czy pożyczki z powiatowych urzędów pracy pozwoliły przetrwać najtrudniejszy okres. Teraz procedujemy jeszcze w Senacie wsparcie dla branż kultury czy turystycznej, aby ułatwić działalność tym instytucjom, które w związku z koronawirusem nie mogą normalnie pracować – wyjaśniał Stanisław Szwed. 

Cudzoziemcy chętnie pracują w Polsce

Odniósł się też do zatrudniania cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, którzy mają teraz pewne trudności związane z przekraczaniem granicy czy kwarantanny, ale nadal obowiązują dla nich ułatwienia w zatrudnianiu w Polsce.

- Na Forum niejednokrotnie można było usłyszeć, że obywatele Ukrainy chętnie podejmują w Polsce pracę ze względu na poziom bezpieczeństwa i warunki pracy. To dla mnie bardzo cenna informacja – stwierdził wiceminister rodziny.

Zaznaczył, że teraz wprowadzamy ułatwienia dla Białorusinów, którzy chcieliby przyjechać do Polski. Przypomniał, że rząd uruchamia specjalne programy wsparcia, w tym teleinformatycznego. Chcemy też wprowadzić ułatwienia związane z nauką i zatrudnieniem.


straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Robotyzacja antidotum na demograficzną dziurę? 

Rolę pracowników zza naszej wschodniej granicy podkreślali też Maciej Wośko i Andrzej Sadowski.

Maciej Wośko zwrócił uwag na nową ulgę, która została przedstawiona w Karpaczu przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, na robotyzację czy automatyzację. Pozwoli ona zastąpić pracowników, których w związku z sytuacją demograficzną coraz bardziej brakuje.

- To jest naturalny kierunek zastępowania ludzi robotami tak, żeby poradzić  sobie z wykonywaniem pracy – mówił Maciej Wośko.

- Prognoza sprzed 20 lat przewidywała, że dziś aktywnych zawodowo na świecie będzie tylko 20 proc. populacji, a 80 proc. będzie bezproduktywna. Tak się nie stało, bo (…) zawsze odkrywają się nowe obszary, które potrzebują pracowników. Mogą być tylko kwalifikacje niedostosowane do tego, co powstaje w gospodarce – powiedział Andrzej Sadowski.

Podkreślał jednak konieczność analizy zapotrzebowania na konkretne zawody i specjalności, jeżeli chodzi o zatrudnianie imigrantów np. na wzór kanadyjski.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:38 Stanisław Szwed, Andrzej Sadowski i Maciej Wośko ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Stanisław Szwed, Andrzej Sadowski i Maciej Wośko ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw  

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: Polacy nie przestali oszczędzać, ale zaczęli zabierać pieniądze z nieopłacalnych lokat bankowych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 15:00
W lipcu depozyty Polaków zmalały, ale to nie oznacza, że przestaliśmy oszczędzać. Raczej zmieniła się forma odkładania wolnych środków. Część pieniędzy z banków odpłynęła na giełdę, a część na zakup nieruchomości. Sporo Polaków trzyma też pieniądze na rachunkach bieżących, bo faktycznie oprocentowanie lokat jest znikome - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia wpływa na nasze zwyczaje. Sytuację ekonomiczną oceniamy pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:23
Pandemia w większym stopniu niż na sytuację ekonomiczną wpłynęła na zwyczaje Polaków. 80 proc. respondentów rzadziej uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński o polskich finansach: są bardzo zdrowe, a wydatki ratują miejsca pracy i wspierają inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 15:52
- Budżet państwa jest przygotowany na kryzys, a finanse publiczne są bardzo zdrowe - ocenił w środę w Karpaczu minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń