X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej: pieniądze z UE bardzo pomogą polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:51
- Duże pieniądze z funduszy europejskich są szansą dla inwestycji publicznych, firm i samorządów - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który jest gościem rozpoczynającego się dziś trzydniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Wiceminister Grzegorz Puda wyjaśniał, że ogromna rzesza polskich przedsiębiorców funkcjonuje dzięki wsparciu z tarcz antykryzysowych, w tym tzw. tarczy antycovidowej przygotowywanej także w ministerstwie funduszy. Jednak to wsparcie już się kończy i mogą skutecznie zastąpić je środki z funduszy europejskich. 

- Szczyt Rady Europejskiej to wielki sukces polskiego rządu i premiera. Z tego tortu Polsce ma przypaść 125 mld euro w formie dotacji oraz 35 mld euro w formie pożyczek. Razem to 750 mld zł. To wielki zastrzyk finansowy, który będzie dotyczył różnych obszarów życia, również samorządów, przedsiębiorców, a docelowo także przysłowiowych zwykłych Kowalskich, bo niezależnie od tego, czy będziemy budować nowe drogi, szpitale, infrastrukturę, to docelowo skorzystają z tego nasi rodacy - mówił wiceminister Puda.

fundusze free 1200.jpg
Jarosińska-Jedynak: nasz cel to zapewnienie wysokiego standardu życia Polakom poprzez realizowane inwestycje

Wprowadzenie środków z UE do gospodarki 

Wiceminister zaznaczył, że teraz przed ministerstwem rozwoju duże wyzwanie, bo trzeba jak najszybciej przygotować dokumenty, które pozwolą wdrożyć środki finansowe na polski rynek. W tej chwili są dwa ważne dokumenty. Pierwsze bezpośrednio pokazują współpracę między Polską a Unią, drugie dotyczą samych programów operacyjnych.

- Trzeba zauważyć, że w ramach środków, które mają do nas trafić, jest też Fundusz Odbudowy. Jest on tym elementem, który ma pomóc polskim przedsiębiorcom w wejściu na rynek po tym, co wydarzyło się w związku z pandemią COVID-19. W ramach tego funduszu będziemy mieli do dyspozycji ok. 57 mln euro na dotacje i pożyczki – informował wiceminister Puda.

Wyjaśniał, że celem Funduszu Odbudowy jest przeciwdziałanie takim kryzysom w przyszłości. Wskazał np. na możliwość wyprzedzającego zakupu chociażby środków i urządzeń potrzebnych ochronie zdrowia. Wskazał np. na potrzebę przygotowania w Polsce Centrum Chorób Zakaźnych, bo takie placówki zostały zlikwidowane.

Zyskają i JST i firmy prywatne 

Wiceminister mówił również o możliwości korzystania z europejskich pieniędzy przez prywatnych przedsiębiorców, a szczególnie samorządy, które doskonale sobie radzą z ich wydatkowaniem.

- Jedna pula środków to te, które są wydatkowane przez polski rząd np. poprzez GDDKiA na budowę autostrad, a druga poprzez marszałków województw, czyli Regionalne Programy Operacyjne. W ramach środków centralnych część będzie mogła być wykorzystywana przez podmioty prywatne, jeżeli takie zapisy się znajdą, ale nasze doświadczenie pokazuje, że tak jak w poprzedniej perspektywie, tak i teraz bardzo dobrze tymi środkami zarządzają regiony. Myślimy zatem, aby działo się to w podobny sposób. Wtedy przedsiębiorcy będą mogli także korzystać z unijnych środków, składając wnioski jako beneficjenci do marszałków, którzy doskonale orientują się przecież w potrzebach i możliwościach swoich regionów – mówił wiceminister Puda.

ODRA.jpg
MFiPR: blisko pół mld złotych z Funduszy Europejskich na śródlądowe szlaki wodne

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania. 

 

Posłuchaj
20:53 Grzegorz Puda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego ("Rządy Pieniądza" A. Grabowska PR24) Grzegorz Puda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego ("Rządy Pieniądza" A. Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy projekt antykryzysowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zobacz, co zawiera

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:00
Finansowanie z funduszy UE kosztów odwołanych szkoleń, wyjazdów to część propozycji, które znalazły się w nowym pakiecie antykryzysowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pakiet ma pomóc osobom, firmom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty unijne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środki unijne pozwolą dofinansować pensje. Początek naboru wniosków za pasem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:30
2,6 mld zł – tyle po konsultacjach rządu z marszałkami województw zostanie wydane z funduszy unijnych na dofinansowanie pensji i składek pracowników firm, którym spadły obroty - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nabór dla firm rusza w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MFiPR: blisko pół mld złotych z Funduszy Europejskich na śródlądowe szlaki wodne

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 13:50
Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoli na zmodernizowanie śluz, sterowni, awanportów i innych obiektów hydrotechnicznych na Odrze w województwie opolskim - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Inwestycje te zwiększą dostępność transportowa oraz poprawią usługi związane z przewozem pasażerów i towarów na Odrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Puda: Polska jest liderem w wykorzystywaniu środków europejskich

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:17
- Planujemy, że środki z nowej perspektywy finansowej będą uruchomione już w przyszłym roku - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Wiceminister bierze udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, gdzie jednym z głównych tematów są finanse i biznes w dotkniętej epidemią Europie.
rozwiń zwiń