X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: kryzys to szansa na przenoszenie inwestycji do Polski, także z Chin

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 14:00
Kryzys pandemiczny uświadamia wszystkim, na ile długie łańcuchy dostaw są kosztowne. Dlatego wiele państw, w tym Stany Zjednoczone, z pewnością będzie zmieniało kierunki swojej polityki gospodarczej i swoje przedsięwzięcia lokowało bliżej. Polska może na tym skorzystać – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Zdaniem Adama Rucińskiego z firmy BTFG możemy liczyć na nowe inwestycje amerykańskie, ale trzeba pamiętać, że prezydent Trump zawsze mówił i mówi: "America first".

 - W sytuacjach kryzysowych często okazuje się, że to, co miało być tanie, wcale tanie nie jest (…). Jeśli np. w Stanach Zjednoczonych okazało się, że 95 proc. antybiotyków było sprowadzane z Chin, to jasne jest, że Stany zaczynają się zastanawiać, jak inaczej swoje zamówienia i inwestycje lokować – analizowała prof. Elżbieta Mączyńska.

Odnosząc się do tego, czy jest to szansa dla Polski, stwierdziła, że wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. 

KONTENEROWIEC_1.jpg
Polski eksport do Stanów to już prawie 7 mld dolarów. Maleje deficyt handlowy

- Wielu ekonomistów już wcześniej podkreślało, że w Polsce robi się miejsce dla różnych inwestycji wynikających z nowego podejścia do kształtowania łańcuchów dostaw (…). I nie chodzi tu już tyle o odległość, co przede wszystkim o koncentrację, którą trzeba podzielić. Jeżeli cokolwiek pochodzi z jego kraju, to oznacza to ryzyko i koszty zewnętrzne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii, rozgrywek politycznych itd. – zaznaczyła prof. Elżbieta Mączyńska.

Posłuchaj
14:38 Elżbieta Mączyńska i Adam Ruciński gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" PR24 Elżbieta Mączyńska i Adam Ruciński gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" PR24

 

Narodowy egoizm USA? 

Adam Ruciński stwierdził, że nie jest w tym wypadku optymistą.

- Prezydent Trump powtarza przede wszystkim "America first"
i nic się tu nie zmieniło. Nawet atakował swoich rodzimych przedsiębiorców, że zakładają swoje przedsiębiorstwa nie w Stanach Zjednoczonych, ale za granicą, która rozumiana była szeroko (…). Druga rzecz to to, że o przenosinach inwestycji nie decyduje prezydent, tylko zarządy poszczególnych spółek w USA (…). Doceniając budowanie relacji polsko-amerykańskich przez prezydentów trzeba jednak powiedzieć wprost, ile te osoby mogą. Brutalnie na to patrzę – wyjaśniał Adam Ruciński.

Koniec wyborczego maratonu 

Goście Rządów Pieniądza analizowali również to, na ile wyborcy w kończącej się kampanii prezydenckiej, przynajmniej przed pierwszą turą, biorą pod uwagę kwestie gospodarcze i społeczne.

- Najbardziej nasycony problematyką gospodarczą jest program prezydenta Andrzeja Dudy. Natomiast z żalem muszą stwierdzić, że wątpię, czy ludzie na programy zwracają uwagę (…). Bardzo wiele osób zwraca uwagę na uśmiech, szczerość, czy kandydat jest przystojny itd. I to nawet gdy jeden z kandydatów nie zaprezentował żadnego programu. Byłam zszokowana, że nie ma mowy o konkretach, o problemach gospodarczych – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

dolary1200.jpg
70 projektów inwestycyjnych z USA ze wsparciem PAIH

Dostrzegła również to, że w zasadzie wszyscy kandydaci wskazują dziś na kwestie społeczne, nie chcą odbierać świadczeń, np. 500+, a jeszcze całkiem niedawno patrzono tylko na statystyczny wzrost gospodarczy bez dbałości o sprawy społeczne i ekologiczne.

- Zawsze w niepewnych czasach wolimy ludzi, których znamy. Wtedy czujemy się bezpieczniej. Ale coraz więcej wyborców zdaje sobie sprawę, że prezydent z gospodarczego punktu widzenia aż tak dużo nie może. W Polsce to rząd decyduje o wydawaniu pieniędzy, które są w budżecie, choć lepiej gdy prezydent sprzyja tym działaniom – dowodził Adam Ruciński.


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Porozumienie handlowe USA-Chiny bez potwierdzenia. Ważą się losy nowych ceł

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying nie potwierdziła na piątkowym briefingu doniesień, że Waszyngton i Pekin osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Na pytanie w tej sprawie odparła, że Chiny są otwarte na dialog, a umowa musi być obustronnie korzystna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szansa, by sojusz militarny przełożył się na inwestycje ". Kowalski o wizycie prezydenta w USA

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 14:00
- To spotkanie lidera Europy Środkowo-Wschodniej z przywódcą największego mocarstwa na świecie - tak o przyszłej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: mamy najlepsze stosunki polsko-amerykańskie od czasu transformacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 13:27
- Stany Zjednoczone zajmują ósmą pozycję w strukturze naszego handlu. Jeśli przełożymy to na pieniądze, to jest to niewielka kwota np. w stosunku do Niemiec, ale systematycznie rośnie. Tak dobrych kontaktów gospodarczych ze Stanami jak w ostatnich latach nie mieliśmy nigdy po 1989 r. Oczywiście zawsze jest pytanie, co i w jakim stopniu można jeszcze poprawić - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
rozwiń zwiń