Olga Semeniuk: współpraca polsko-amerykańska pomocna w rozwoju e-gospodarki

2020-06-22, 10:00

Olga Semeniuk: współpraca polsko-amerykańska pomocna w rozwoju e-gospodarki
Olga Semeniuk. Foto: PR24/AK

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych niewątpliwie niesie za sobą efekty w postaci rozwoju przemysłu, ale także właśnie tej nowej e-gospodarki - mówiła w "Rządach Pieniądza" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.  

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk gościem "Rządów Pieniądza" PR24
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Olga Semeniuk przypomniała o pozytywnych danych CEIDG, z których wynika, że mimo koronakryzysu w Polsce rejestruje się coraz więcej nowych przedsiębiorstw.

- Mamy już ponad 2,5 mln funkcjonujących przedsiębiorstw i część z nich przebranżowiła się pod kątem potrzeb COVID-19, w aspekcie naukowo-medycznym. Mamy nadzieję, że wizyta pana prezydenta W Stanach Zjednoczonych przyniesie nowy strumień współpracy gospodarczej i wzmocni polskie PKB – oceniła wiceminister rozwoju.

Powiązany Artykuł

bezrobocie 1200 free
Eksperci: o kryzysowym rynku pracy prawdy dowiemy się w lipcu i sierpniu

Nowy CIT zachętą dla MŚP i Polonii ? 

Zdaniem Olgi Semeniuk te inwestycje mogą pochodzić także od Polonii, a jedną z form zachęty może być estoński CIT, którego wprowadzenie za pół roku zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Mam nadzieję, że w tym wypadku model inwestowania. także z sentymentu do będzie miał zastosowanie – mówiła wiceminister rozwoju.

Olga Semeniuk odniosła się również do uchwalonej w piątek przez Sejm Tarczy Antykryzysowej 4.0.

- Jednym z założeń Tarczy 4.0 jest zapis dotyczący czasowego przepisu antyprzęjęciowego, dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza unii europejskiej. Nie jest to żadne novum, bo Polska wzorowała się tutaj na modelu niemieckim. To rozwiązanie w kontekście ochrony polskich usług, produktów jest bardzo ważne. Bardzo istotna jest też jego czasowość. Np., chodzi o ochronę polskich produktów np. części do broni. Nie chcemy aby były one wykupione za mniejszą wartość nip rynkowa – wyjaśniała wiceminister Semeniuk.

Dodał, że często chodzi to o podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które nawet przez ostatnie 20 czy 30 lat budowały swoje firmy i teraz mogłyby za bezcen je utracić.

Zamówienia publiczne będą uproszczone 

Innym rozwiązaniem z nowej wersji Tarczy jest poluzowanie rozwiązań dotyczących zamówień publicznych, co ma wesprzeć rozwój inwestycji, w tym samorządowych.

- To jedno z rozwiązań ważnych również dla samorządów. Ale są i inne wspierające jednostki samorządu terytorialnego, choć często spotykamy się agresją słowną ze strony samorządów opozycjach, że nie ma pomocy ze strony rządu. Wychodzimy zatem naprzeciw samorządowcom luzując wydatkowanie środków przez samorządy, dotyczące przetargów aby ten proces był płynny i szybszy czy dopłaty państwa do oprocentowania do kredytów dla firm – wymieniała Olga Semeniuk.

Powiązany Artykuł

shutterstock_fabryka-1200.jpg
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: wspieramy także największe firmy, bo to 3,6 mln miejsc pracy

Elastyczne działania uchronią pracowników 

Wiceminister Olga Semeniuk poruszyła też kwestię ciężarów, jakie w związku z kryzysową sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa ponoszą pracownicy.

- Musimy być świadomi tego, że COVID-19 funkcjonuje na świecie od 5 miesięcy i konsekwencje muszą być odpowiednio podzielone między państwo, przedsiębiorców i pracowników – stwierdziła Olga Semeniuk.

Wskazała na wskazywany często problem związany z wykorzystywaniem urlopów zaznaczając, że gdyby po czasie spowolnienia i braku zamówień, gdy firma zaczyna wracać do normalnego funkcjonowania, wszyscy pracownicy chcieli po czasie zdalnej pracy pójść na urlopy, to nie byłoby rąk do pracy. Dlatego trzeba to robić płynnie, sukcesywnie.

- W Tarczy 4.0. mam też ułatwienia podatkowe, w tym dotyczące odliczania darowizn na zez domów samotnej matki, noclegowni, schronisk czy domów pomocy społecznej – przypomniała wiceminister rozwoju.

Program prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jego wysłuchania.

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/Sw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej