Eksperci: pomoc firmom to szansa na nowoczesne inwestycje, a one pobudzą popyt

2020-06-18, 17:20

Eksperci: pomoc firmom to szansa na nowoczesne inwestycje, a one pobudzą popyt
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

System pomocy uruchomiony przez rząd w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych ma pozwolić firmom przetrwać, wrócić na dawne tory i jeszcze wybiec do przodu, bo świat po pandemii będzie bardziej nowoczesny. Jeżeli się w te innowacje wpiszemy, to możemy wyjść z kryzysu nawet gospodarczo wzmocnieni – mówili w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 eksperci: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (UW) i Maciej Wośko ("Gazeta Bankowa").

Według GUS w pierwszych czterech miesiącach roku obroty towarowe handlu zagranicznego spadły o 5,3 proc. r/r. Tylko w kwietniu w eksporcie odnotowano spadek o 26 proc., natomiast w imporcie o 24,9 proc.

Powiązany Artykuł

prawo pracy firma pracownik pracodawca koeks pracy 1200.jpg
Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

- Jak zawsze w kryzysach (…), gdy relacje gospodarcze ze światem słabną, okazuje się, że Polskie firmy nieźle sobie radzą. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem, a przyczyną jest zawsze cena, tu jesteśmy konkurencyjni, a do tego w ostatnich latach znacznie poprawiliśmy jakość. Mam nadzieję, że w kolejnych będziemy także poprawiać innowacyjność naszych produktów.

Myślę jednak, że za maj i czerwiec wyniki w imporcie i eksporcie ciągle będą jeszcze słabe – mówiła Starczewska-Krzysztoszek.

Zaznaczyła, że z najnowszych danych GUS wynika też niezła informacja, tj., że drugim krajem po Rosji, z którym nasz eksport najmniej ucierpiał, są Niemcy.

- Widać, że nasze relacje handlowe, nawet gdy sytuacja jest bardzo trudna, (…) są bardzo trwałe – oceniła Starczewska-Krzysztoszek.

Maciej Wośko podkreślił wyjątkowość sytuacji, kiedy to wskutek koronawirusa w zasadzie wszystkie kanały logistyczne, eksportowe oraz produkcja zostały wstrzymane.


Posłuchaj

Małgorzata Starczewska -Krzysztoszek i Maciej Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Rozmawia Anna Grabowska. 23:46
+
Dodaj do playlisty

 

- Możemy spodziewać się jeszcze większego pogorszenia wyników GUS. W ten sposób naturalnie będziemy widzieli efekty lockdownu. Mimo to jestem optymistą, a kontakty z Niemcami na pewno będą języczkiem u wagi, bo są one kluczowym elementem w liczeniu polskiego eksportu.

Zakładam, że polskie firmy, a już to widzimy przy odmrażaniu gospodarki, bardzo szybko wrócą na swoje pozycje także dlatego, że gospodarka niemiecka bardzo potrzebuje naszych produktów – mówił Maciej Wośko.

Wskazał na branżę motoryzacyjną, co do której już były sygnały ze strony niemieckiego przemysłu, że niecierpliwie czeka na odmrożenie przemysłu w Polsce i szybkie przywrócenie wymiany towarów. 

Powiązany Artykuł

kontenery 1.jpg
Analitycy: odmrożenie unijnych gospodarek powinno pobudzić polski eksport

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się też do dyskusji o inwestycjach i pobudzaniu popytu, także w odniesieniu do Niemiec, które zdecydowały się właśnie na obniżkę VAT z 19 do 16 proc.

>>> CZYTAJ TAKŻE Koronawirus w Polsce. Zobacz, które branże ucierpią najbardziej

- Minister finansów jednoznacznie odpowiedział, że nasz rząd obniżki VAT nie planuje. Byłby to jednak bardzo dobry moment, aby z rządem o tym podyskutować. Pamiętajmy, że kiedy uda nam się pobudzić popyt, to pieniądze będą wracać do budżetu państwa – mówiła dr Starczewska-Krzysztoszek.

- Zawsze jest pytanie, czy pobudzać popyt, czy produkcję i inwestycje. Z propozycji, które teraz widzimy również w związku z estońskim CIT, pada raczej sygnał: pobudzajmy inwestycje, przedsiębiorstwa, żeby jak najwięcej produkowały, budowały swoją pomyślność, a popyt pójdzie za tym – dodał Maciej Wośko.

W jego opinii tarcza antykryzysowa oparta jest raczej na tym, żeby firmom dostarczyć jak najwięcej środków, żeby było je stać na utrzymanie, inwestowanie, żeby popracowały nad rozwojem i innowacyjnością.

Anna Grabowska, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej