X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Od 1 czerwca kasy fiskalne w formie oprogramowania. Firmy sporo zaoszczędzą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:19
- Od 1 czerwca podatnicy VAT będą mogli korzystać z kas fiskalnych w postaci oprogramowania na telefon czy tablet. Nie trzeba już będzie kupować osobnych urządzeń, to rozwiązanie tańsze, można go używać wszędzie, choćby na targu (...) - powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Audio
  • Gościem audycji Rządy Pieniądza na antenie Polskiego Radia 24 był wiceminister finansów Jan Sarnowski. (Anna Grabowska)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Billion Photos/Shutterstock

- Od 1 czerwca pojawi się możliwość użytkowania kas w formie oprogramowania (…). Transakcje będą na bieżąco szyfrowane i przesyłane do bazy danych w MF. Rejestrowane transakcje są ze sobą powiązane więc usunięcie jednej lub kilku jest praktycznie niemożliwe. Kasy będą dodatkowo certyfikowane przez Główny Urząd Miar - mówił wiceminister Sarnowski.

Podkreślił, że takie kasy pozwolą firmom zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent dzisiejszego kosztu kasy.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

- Kasa w formie oprogramowania będzie miała również funkcjonalność kas online. Zyska więc na tym skarbówka, bo kasa automatycznie prześle informacje, które zostaną poddane natychmiastowej analizie. Poprawi się też bezpieczeństwo przedsiębiorców, bo skarbówka będzie mogła łatwiej wykryć podatkowych przestępców, którzy np. piorą brudne pieniądze czy nabijają na kasę transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca - wyjaśniał Jan Sarnowski.

Przypomniał również o wydłużonym do 31 maja terminie rozliczenia z PIT za 2019 r., a więc o miesiąc dłużej niż zwykle.

- Jeżeli podatnik nie rozliczył się do końca kwietnia, to nie będzie karany, nie zapłaci też odsetek za zwłokę (…), ale jeżeli rozliczył się wcześniej, to wcześniej dostanie zwrot nadpłaty - mówił gość "Rządów Pieniądza".
Potwierdził, że w czerwcu przedsiębiorcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

- W czasie zamrożenia gospodarki, przede wszystkim w kwietniu, głównym zadaniem MF było utrzymanie płynności. Tak jak w innych państwach (…) część wsparcia dokonano także metodami podatkowymi, przez przesunięcia terminów rozliczeń w PIT i CIT (…). W sumie zostało w firmach po dwóch najtrudniejszych miesiącach 21 mld zł plus rozliczenie PIT-4 ok. 10 mld zł (…). W czerwcu pojawi się obowiązek zapłaty podatku, ale nie oznacza to końca wsparcia dla przedsiębiorców. Akcent przesunięty zostanie na wsparcie bezpośrednie. Podstawowym instrumentem będą subwencje udzielane przez PFR. W sumie 100 mld zł, z czego aż 75 mld zł do firm z sektora MSP - wyjaśniał wiceminister Sarnowski.

Poinformował również o bieżących przychodach podatkowych obarczonych ciężarem epidemii i zamrożenia gospodarki. I tu zaznaczył, że widoczny jest na ten moment niewielki spadek przychodów z PIT, natomiast nie widać go jeszcze w VAT.

- Po marcu odnotowaliśmy spadek wpływów z tytułu podatków dochodowych: w PIT ok. 100 mln zł, w CIT ok. 700 mln zł. Wpływy z pozostałych podatków były nawet wyższe niż w poprzednim roku – poinformował Jan Sarnowski.
Zaznaczył jednak, że więcej będziemy wiedzieli dopiero po uzyskaniu danych z kwietnia i maja.

- Na podstawie danych za maj będziemy mogli też ocenić, jakie efekty daje odmrażanie gospodarki – stwierdził wiceminister finansów.

Anna Grabowska, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maseczki dla pracowników mogą być wliczane do kosztów firmy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:15
Nie ma szczególnych ulg podatkowych dla firm zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale mogą one zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników. Wynika to z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: zerowa stawka VAT dla darowizn od biznesu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 18:33
Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walką z koronawirusem, zostają objęte zerową stawką podatku VAT - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt medyczny importowany spoza UE zwolniony z VAT-u. Jest decyzja KE

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 16:40
Jest zgoda Komisja Europejskiej na czasowe zwolnienie z VAT-u sprzętu medycznego importowanego spoza Unii, o co zabiegała między innymi Polska. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:45
O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń