X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: zatrudnienie i płace jeszcze rosną, ale już widać spowolnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 12:40
To, że cały czas rośnie zatrudnienie, wynika z ciągłego zapotrzebowania na pracowników, choć stopniowo ono maleje. Nie należy też spodziewać się już tak znacznego wzrostu wynagrodzeń. To, które obserwujemy obecnie, wynika przede wszystkim ze skokowej podwyżki płacy minimalnej - powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do danych GUS za styczeń 2020 r.
Audio
  • Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli eksperci - Marek Zuber i Przemysław Kwiecień. Rozmowę prowadziła Anna Grabowska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

GUS podał, że przeciętne zatrudnienie w styczniu liczone rok do roku wzrosło o 1,1 proc. Wynagrodzenie za styczeń wyniosło 5283,80 zł brutto i było wyższe rok do roku o 7,1 proc.

shutterstock pieniądze złoty 1200.jpg
Eksperci: dynamika wzrostu płac na stabilnym poziomie

- Element rosnących wynagrodzeń minimalnych, narzucanych odgórnie powoduje, że jest część społeczeństwa, która przy niższych stawkach by nie pracowała, a teraz decyduje się pójść do pracy. To dobrze, że ten proces ma miejsce, ale trzeba pamiętać, że biorąc pod uwagę państwa, które mają największe zatrudnienie w Unii Europejskiej, a najbliższe są nam Niemcy, to tam zatrudnieni sięga 77 proc. My nie dobijamy nawet do 70 proc. Różnica jest więc w dalszym ciągu bardzo wyraźna – mówił Marek Zuber.

Gość audycji przewidywał spadek dalszej dynamiki wzrostu płac. Odniósł to do zakładanego w budżetu wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc., zaznaczając, że w jego opinii, może nie udań się go osiągnąć.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Eksperci: dynamika wynagrodzeń w ujęciu rdr najwyższa od lipca 2019 roku

- Jeśli chodzi wysokość wynagrodzenia, to nie ma wielkiego zaskoczenia. Większe znaczenia mają dane o zatrudnieniu, bo styczniowe dane są sygnałem na cały rok. (…) Zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc, a nie jak w grudniu o 2,6 proc. (…). To pokazuje, że spowolnienie gospodarcze z drugiej połowy ubiegłego roku plus podwyżka płacy minimalnej wpłynęły negatywnie na wzrost zatrudnienia. Jest to sygnał ostrzegawczy - mówił dr Przemysław Kwiecień z firmy X-Trade Brokers.

Odniósł się też do problemów gospodarki europejskiej oraz do sytuacji w Chinach. W opinii Przemysław Kwietnia w zbyt małym stopniu bierzemy pod uwagę kłopoty gospodarki chińskiej sądząc, że minie kryzys i jakoś to będzie.

Zauważył również wpływ inflacji na nastroje konsumentów, które według GUS, są coraz mniej optymistyczne.

- Czynnikiem, który nastroje schładza, jest inflacja. Odwykliśmy już od inflacji na poziomie 4 proc. To niepokoi Polaków. Będą więc prawdopodobnie mniej kupowali, przyrosty dochodów będą odczuwalnie mniejsze, szczególnie że rosną ceny towarów i usług, z których i tak nie jesteśmy w stanie zrezygnować – mówił dr Przemysław Kwiecień.

Wymieniał ceny żywności, szeroko rozumiane koszty utrzymania mieszkania jak droższa energia czy, od początku tego roku, czterokrotny wzrost cen za wywóz śmieci.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wynagrodzenia rosną szybciej niż ceny

- Obok samego wzrostu cen, tego, że sporo gospodarstw domowych kupiło już takie rzeczy jak sprzęt RTV czy AGD, dochodzi jeszcze element strachu przed spowolnieniem. I to będziemy obserwować w następnych miesiącach – stwierdził Marek Zuber

Według Przemysława Kwietnia większe pieniądze, które w najbliższym czasie trafią do emerytów i rencistów: stosunkowo wysoka waloryzacja oraz 13 emerytury, na pewno będą czynnikiem stabilizującym rynek, ale nie będą miały decydującego znaczenia dla ogólnego poziomu konsumpcji.

Anna Grabowska, Polskie Radio 24, akg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek pracy nie hamuje. Dobre dane GUS o I kwartale

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:03
Płace i zatrudnienie rosną - i to nie tylko w sektorze przedsiębiorstw ale w całej gospodarce. Dziś Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu i płacach w gospodarce narodowej w I kwartale tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dynamika wzrostu płac na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:50
We wrześniu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach było o 6,6 procent wyższe niż przed rokiem i wyniosło brutto 5084 złote i 56 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost płac w Polsce nadal oscyluje na poziomie około 7 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile wzrosły wynagrodzenia? Poznaliśmy dane GUS-u

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:35
Przeciętne wynagrodzenie w IV kw. 2019 r. wzrosło o 6,9 proc. rdr i wyniosło 5.198,58 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynagrodzenia rosną szybciej niż ceny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:30
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2019 r. wyniosło 4918,17 zł brutto. Podobnie jak w poprzednich latach wynagrodzenia rosły wyraźnie szybciej niż ceny. W 2019 r. wzrósł udział płac w polskiej gospodarce, a realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 4,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dynamika wynagrodzeń w ujęciu rdr najwyższa od lipca 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:30
Wzrost średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w styczniu o 7,1 proc. rdr, oznacza, że dynamika wynagrodzeń w ujęciu rocznym była najwyższa od lipca 2019 r. - wskazali w komentarzu analitycy Ministerstwa Rozwoju.
rozwiń zwiń