X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Minister Marlena Maląg: gospodarka 4.0 to wymóg czasów, ale praca ludzka jest niezbędna, między nią a robotyzacją trzeba zachować równowagę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:00
- Bez wątpienia rynek pracy staje przed wyzwaniem, jakim jest rewolucja 4.0 w gospodarce i dzisiejsza debata na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos jedynie to potwierdza. Przed takim wyzwaniem staje również polski rynek pracy, choć dziś nasi pracownicy nie mają powodu do obaw o swoje stanowiska pracy i raczej nie powinni ich mieć w bliższej perspektywie – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie PR24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.  
Audio
  • Minister Marlena Maląg w "Rządach Pieniądza" PR24 rozmawia z Anną Grabowską o programie Maluch+, emeryturach i innych programach społecznych (22.01.2020 r. PolskieRadio24, godz: 9:06, plik MP3 )
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: PR24/AK

- Powinniśmy ze spokojem spojrzeć na wyzwania. Robotyzacja, informatyzacja to procesy nieuchronne i niezwykle potrzebne (…). Ale człowiek w tym procesie też jest potrzebny. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na równowagę między procesami, które można usprawniać, automatyzować a rolą człowieka, myślą techniczną. Bądźmy spokojni i chciejmy się rozwijać – mówiła minister Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg podkreślała, że Polska odeszła już od tego, że była rynkiem, na którym zagraniczni przedsiębiorcy inwestowali przede wszystkim dlatego, że była tu tania siła robocza.

- Nam zależy, żeby myśl techniczna, jakość pracy naszych pracowników była doceniana (…). Stąd płaca minimalna, która z roku na rok rośnie – mówiła minister rodziny.

Nowe programy przeciwko wykluczeniom

Marlena Maląg odniosła się również do podejmowanego w Davos tematu nierówności dochodowych. Zaznaczyła, że w Polsce nadal one występują, ale są sukcesywnie niwelowane. Wskazała przy tym na zabezpieczenie przez rząd wysokości wynagrodzeń.

- Płaca minimalna kształtuje się na poziomie ponad 45 proc. średniego wynagrodzenia. (…) Grupa najuboższa jest lepiej zabezpieczona. Państwo powinno stwarzań warunki, żeby osoby, które dobrze funkcjonują na rynku pracy, mogły zarabiać jak najwięcej. Ale jest też grupa, która radzi sobie gorzej, więc podejmujemy działania, aby te osoby mogły godnie żyć – mówiła minister Marlena Maląg. Przypomniała o dodatku stażowym, który został od tego roku wyłączony z podstawy wynagrodzenia, co w praktyce stanowi dodatkową podwyżkę dla osób dłużej pozostających na rynku pracy.

Pieniędzy na 500+ nie zabraknie 

Minister odniosła się także do informacji medialnych, że w województwie podkarpackim może zabraknąć pieniędzy na świadczenie 500+ ze względu na kłopoty jednego z tamtejszych banków i braku gwarancji dla środków zgromadzonych w nim przez samorząd a przeznaczonych właśnie także na to świadczenie rodzinne.

- Będziemy przyglądać się sytuacji, ale przede wszystkim chciałabym uspokoić rodziny, że musimy podjąć takie działania, aby rodziny te pieniądze otrzymały we właściwym terminie. Przede wszystkim ma tu rolę samorząd, który powinien odpowiednio zabezpieczyć środki otrzymywane od rządu poprzez wojewodę – wyjaśniała minister Marlena Maląg.

Mówiła też, że na ten moment nie jest przewidywana waloryzacja świadczenia 500+, ale jest ono wspomagane innymi programami na rzecz rodzin, jak np. Maluch+.

- Do dzisiaj ponad 90 mld zł trafiło do polskich rodzin i są to dobrze zainwestowane pieniądze (…), żeby młode pokolenie mogło rozwijać się na godnym poziomie – stwierdziła w PR24 minister rodziny.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl/AnnaGrabowska/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mama 4 plus". Ponad 50,6 tys. rodziców otrzymuje świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 07:23
Jak poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, przyznano już ponad 50,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających "Mama 4 plus". Do ZUS wpłynęło do tej pory prawie 59,4 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy na rynku pracy. Jak wygląda praca na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:14
– Po przejściu na emeryturę nie trzeba martwić się żadnymi limitami.  Można pracować i zarabiać ile się tylko chce. Świadczenie emerytalne nie ulegnie zmianie. (…) Granice pojawiają się w przypadku emerytury pomostowej – powiedział Piotr Olewiński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń