X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Spotkania w Davos budują dobry wizerunek kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 12:00
Davos do dobre miejsce do spotkań przedstawicieli świata gospodarki szczególnie dla państw będących jeszcze na dorobku, które powinny się zareklamować, bo są prześladowane w innych przestrzeniach niż gospodarcze – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, porównując Davos do Polskiego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.  
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" PR24: Andrzej Sadowski i Marcin Roszkowski dyskutowali o Davos i podatku cukrowym z Anną Grabowską (21.01.2020 godz. 9:07 plik mp3)
50. coroczna konferencja Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
50. coroczna konferencja Światowe Forum Ekonomiczne w DavosFoto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Jak mówił ekspert, zawsze spotkania w Davos oznaczają ciekawe spotkania, intensywne dni, podczas których prezentowane jest wiele interesujących referatów, analiz dotyczących sytuacji gospodarczej, monetarnej na świecie, ale jak zawsze przy okazji takich spotkań, jest dużo rozmów, a dopiero na końcu ewentualnie pojawiają się decyzje, o których jednak raczej się nie dowiadujemy. Przede wszystkim jednak chodzi o budowanie dobrego wizerunku kraju.

- Np. z punktu widzenia Polski pozyskanie tańszego długu jest korzystne i inwestycje wizerunkowe (…) na końcu przekładają się na jego koszt, a przecież 30 mld zł rocznie płacimy w postaci odsetek i rolowania zobowiązań przednich pokoleń – mówił Marcin Roszkowski.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w Davos odbywają się szybkie spotkania, podczas których można załatwić jakąś sprawę.

- Na świecie jest jednak znacznie więcej ważniejszych dla Polski szczytów niż ten w Davos, np. w takich krajach jak Indie, gdzie jest coroczny szczyt gospodarczy czy w krajach afrykańskich, bo tam są dzisiaj nasze interesy – mówił Andrzej Sadowski. Dodał jednak, że także w Davos można spotkać tych, którzy przyjeżdżają z innych kontynentów i to może być wymierna korzyść udziału w takim szczycie.

Japonia to dobry kierunek do ekspansji polskich firm

Eksperci jednoznacznie pozytywnie odnieśli się do wizyty premiera w Japonii, z którą w ich opinii powinniśmy poszerzać współpracę gospodarczą. Wskazywali m.in. na szansę na pozyskiwanie z Japonii tzw. zielonych technologii, także technologii wodorowych.

Andrzej Sadowski zauważył, że Japończycy mają zwyczaj inwestowania wtedy, gdy w danym państwie jest kryzys. Wykorzystują też chętnie oferowane im ulgi podatkowe, ale na pewno są cennym inwestorem.

Podatek cukrowy może pomóc w walce z plagą otyłości

Kolejnym tematem podjętym w Rządach Pieniądza był podatek cukrowy.

- I podatek, i cukier są szkodliwe, ale jeżeli chodzi o promocję zdrowia, bo polskie dzieci nieproporcjonalnie szybko tyją na tle swoich rówieśników w UE, to okazuje się, że dziś ani rodziny, ani szkoła (…) nie przekazując dobrych wzorców żywieniowych – mówił Andrzej Sadowski. Jego zdaniem trzeba położyć na to nacisk już teraz, a nie czekać na pieniądze z podatku cukrowego. Mówił też, że może się okazać, że tańsze słodkie napoje będą sprowadzane do Polski z zagranicy.

Natomiast Marcin Roszkowski podkreślał zły wpływ cukru na zdrowie dzieci.

- W ciągu 100 lat dziesięciokrotnie wzrosła w Polsce konsumpcja cukru i to nam nie służy. Nie sądzę natomiast, żebyśmy kupowali więcej słodkich napojów za granicą, (…), ale przy okazji chodzi o pozyskanie 1-2 mld zł dla budżetu – zaznaczył Marcin Roszkowski.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: czas na zdobywanie kolejnych rynków poza Europą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:30
Dodatni bilans handlowy Polski, najwyższa w historii nadwyżka 3 mld zł, to bardzo dobra wiadomość, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia jeśli chodzi o ekspansję naszych firm poza Europę. Nasi przedsiębiorcy pozyskują coraz więcej rynków niemniej jeszcze wiele pracy musi wykonać nasza dyplomacja – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń