X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: obniżka VAT mogłaby oznaczać podwyżkę podatków dochodowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:00
Powrót do niższych stawek VAT, 22 i 7 proc., zamiast obecnych 23 i 8 proc., byłby zapewne dobrym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że wiązałoby się to zapewne z podwyżkami podatków dochodowych, czego rząd nie przewiduje, a wręcz je obniża – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" Adam Sadowski i Piotr Arak dyskutują z Anną Grabowską m.in. o szarej strefie, braku pracowników i stawkach VAT (PolskieRadio24, 14 stycznia 2020r. , godz: 09_08_40, plik mp3)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/baranq

Ekspert zauważył, że są w Europie takie państwa jak Luksemburg, gdzie VAT jest znacznie niższy, ale za to obciążenie dochodów obywateli znacznie wyższe niż w Polsce. Przypomniał, że ma być wprowadzony w Polsce tzw. estoński CIT, którzy w pierwszym okresie będzie powodował uszczerbek w budżecie.

- A to oznacza, że perspektywa obniżki VAT może być trudna – mówi Piotr Arak.

Według Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha najgorsza jest niepewność co do interpretacji przepisów obowiązującego prawa. Na fakt, że jest to jedno z głównych utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej, wskazuje ok. 65  proc. przedsiębiorców.

- Nawet ulgi nie są w stanie tego zniwelować (…). Chaos wpływa na jakość prowadzenia działalności gospodarczej – dowodził Andrzej Sadowski.

Wciąż brakuje pracowników

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali też o problemie, jakim według przedsiębiorców będzie w 2020 r. znalezienie odpowiednich pracowników. Mówiąc o brakach kadrowych, zaznaczają, że nadal 13,3 mln Polaków jest biernych zawodowo i to jest zadanie na najbliższy czas dla publicznych służb zatrudnienia.

- Dane dotyczące bierności zawodowej są nieprawdziwie, ze względu na spory rozmiar szarej strefy w Polsce oraz to, że emeryci i renciści, niezależnie od swojego oficjalnego statusu próbują podejmować aktywność ze względu na niskie świadczenia, a niekoniecznie jest to zgłaszane – mówił Andrzej Sadowski.

- Zgodnie z jeszcze nieopublikowanym badaniem Polskiego Instytutu ekonomicznego na koniec 2019 r. wzrosła liczba firm, które określamy mianem malkontentów – mówił Piotr Arak. Wyjaśnił, że 63 proc. badanych firm wskazało, że spowolnienie w Niemczech odbiło się negatywnie na ich biznesie i teraz nie planują zwiększania zatrudnienia oraz podkreśliło duże znacznie presji płacowej.

Wzrost płacy minimalnej grozi poszerzeniem "szarej strefy"

- Wzrost płacy minimalnej dla części sektorów i branż jest istotnym elementem decydującym o tym, jakie są ich obciążenia fiskalne. Są to branże często narażone na zjawisko płacenia pod stołem – wyjaśniał Piotr Arak.

Gość audycji odniósł się też do kwestii pracy emigrantów, wskazując, że Polska ma bardzo liberalne przepisy, jeżeli chodzi o zatrudnianie pracowników przede wszystkim z tzw. bloku wschodniego.

- Problemy mają raczej charakter proceduralny i trudno będzie je wyeliminować bez dobrych praktyk pokazujących, jak powinny działać Urzędy Wojewódzkie i Urzędy Pracy – mówił Piotr Arak.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: choć widać spowolnienie, nasz rozwój jest jednym z najszybszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:15
-Najnowsze dane GUS dotyczące wzrostu polskiej gospodarki pokazują spowolnienie, ale są lepsze niż się spodziewali się analitycy. Ten sceptycyzm ekspertów cieszy, a nasz wzrost gospodarczy na tle chociażby Niemiec nadal jest imponujący – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja może pomóc w domknięciu budżetu na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 15:10
- Inflacja w 2020 r. może być wyższa od założonych w projekcie budżetu 2,5 proc., ale to nie powód do zmartwień - powiedział w piątek wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że wyższa inflacja to wyższe dochody dla budżetu, co oznacza, że nie będzie problemu z jego realizacją.
rozwiń zwiń