X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Eksperci: Spowolnienie było mniejsze niż sądzili przedsiębiorcy; teraz na rozwój liczą głównie mniejsze, rodzinne firmy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 12:16
- Jestem pozytywnie zaskoczony kondycję finansową naszych przedsiębiorców (…). Rzadko zdarza się, że przedsiębiorca przychodzi z wnioskiem łącznie z kredytem finansowym. Większość to wnioski o zrealizowanie inwestycji z własnych środków plus środki unijne, a także z przepływów pieniężnych deklarowanych w przyszłości. Ich optymizm jest ogromny, są przekonani, że dadzą sobie radę na rynku – argumentował dr Artur Bartoszewicz w "Rządach Pieniądza".
Audio
  • Marek Zuber i Artur Bartoszewicz rozmawiali z Anną Grabowską o nastrojach polskich przedsiębiorców na początku 2020 roku ("Rządy Pieniądza" 13.01.2020 r., godz. 9:07, plik mp3 )
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Prowadząca audycję Anna Grabowska powołała się na ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorców przez jedną z organizacji skupiającej przedsiębiorców. Badano w niej poziom zatrudnienia, zyski i poziom planowanych inwestycji. Aż 60 proc. przedsiębiorców ocenia sytuację swoich firm jako "dobrą", podczas gdy rok wcześniej mówiło tak tylko 40 proc. Jednocześnie rośnie liczba tych, którzy obawiają się o przyszłość. W opinii gościa audycji "Rządy Pieniądza", ekonomisty Marka Zubera, można to przypisać faktowi, że choć już przed rokiem przedsiębiorcy obawiali się spowolnienia, to jednak ich sytuacja jeżeli się pogorszyła, to nieznacznie.

-Jeśli z 5 proc. wzrostu PKB spadliśmy na 4,5 proc to nie jest jakieś załamanie gospodarki, ale oczekuję  w tym roku i w kolejnym, znacznie większego spowolnienia – analizował Marek Zuber.  A powołując się na swoje osobiste rozmowy z przedsiębiorcami jest wręcz zaskoczony ich optymizmem.  Ale drugi ekspert "Rządów Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej stwierdził, że nie jest nimi zaskoczony.

Globalne wojny handlowe szkodzą Polsce

- Dyskusja i przekaz o zbliżającym się kryzysie rozpoczęły się gdy Donald Trump rozpoczął wojnę handlową z Chinami i pośrednio z Europą. (…) To powodowało, że przedsiębiorcy nakręceni informacją zewnętrzną, że będzie źle, prezentowali ją również w swoich badanach. Jeżeli mija kolejny rok i mimo tych działań, w gospodarce polskiej bezpośrednio tego nie odczuwamy, to dlatego, że uruchomiliśmy konsumpcję wewnętrzną – uzasadniał dr Artur Bartoszewicz.

Gość audycji dowodził, że "nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, że straciliśmy na inwestycjach, na wymiarze eksportu netto i wymiarze handlowym, który byłyby, gdyby tych międzynarodowych zakłóceń nie było. Ale zyskaliśmy na konsumpcji wewnętrznej".  Mówił też, że polscy przedsiębiorcy, szczególnie ci mniejsi, reprezentujący firmy rodzinne coraz śmielej sięgają po środki europejskie, a sami wykazują się dobrą sytuacją finansową.

W opinii  Marka Zubera należy zapytać tego typu badaniach ankietowych w co chcą inwestować polscy przedsiębiorcy, z jakiej są branży i jaka ich część się na to zdecyduje.

Poziom inwestycji nikogo nie zadowala

- Jeśli weźmiemy pod uwagę całe inwestycje (…) to mamy niezłą sytuację, szczególnie w inwestycjach publicznych, bo są różne zadania związane choćby z rozwojem infrastruktury. Ale to się będzie wygaszać głównie ze względu na to, że środków unijnych będzie mniej – mówił gość "Rządów Pieniądza". Wyraził obawy o inwestycje samorządowe, "przede wszystkim dlatego, że samorządy będą miały trudności z domknięciem swoich budżetów". Natomiast co do inwestycji prywatnych to, zdaniem ekspertów, nadal zbyt często dotyczą samochodów, budynków i budowli, a na rzadko maszyn, urządzeń, nowych technologii.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka "Rządów Pieniądza". 

Audycję prowadziła Anna Grabowska

 PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy rok, nowe pensje, nowe składki na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 15:00
Od 1 stycznia wzrosło wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2,6 tys. zł. Jednocześnie rośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Niesie to pewne konsekwencje dla firm, bowiem minimalna i średnia pensja jest podstawą wielu obowiązkowych opłat.
rozwiń zwiń