X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": polska rodzina przeznaczyła na tegoroczne święta ok. 2700 zł.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 10:01
Rok 2019 był dobrym rokiem z punktu widzenia sytuacji finansowej Polaków. Jak mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Kensbok (KGHM Polska Miedź) statystyki nie kłamią, wystarczy pójść do dowolnego sklepu, żeby przekonać się jak rośnie popyt wewnętrzny, a jest to jeden z filarów naszego rozwoju gospodarczego.
Audio
  • Audycja "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 (rozmawia Justyna Golonko))
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kamil Macniak / shutterstock

- Kiedyś polskie rodziny wzmacniały transfery z zagranicy, od osób, które wyemigrowały i przesyłały pieniądze. Teraz, choć  pewnie transfery takie jeszcze się zdarzają to jednak w znacznie mniejszym stopniu. Przyczyniły się do tego programy socjalne, ale także naturalny wzrost płac, który jest też  wzmacniany ustawowo poprzez wzrost płacy minimalnej. Do tego niskie bezrobocie. Te wszystkie elementy pokazały, że nawet mniej zamożne rodziny odżyły, stać je na wyprawienie normalnych świąt i chyba o to właśnie chodziło - ocenił Andrzej Kensbok.

Ekspert zauważył też, że obecnie wzrosty płac hamują, a rok 2020 upłynie pod znakiem nieco wolniejszych wzrostów, "pewnego konsumowania wzrostu z roku 2019".

- Trzeba pamiętać, że oprócz płacy podstawowej, pojawiają się inne płacowe i pozapłacowe systemy motywacyjne, uruchamiane nawet przez małe firmy - zaznaczył Andrzej Kensbok. Wyjaśnił, że nie chodzi tu już o karty na siłownię czy do SPA, ale o elementy premiowe pozwalające realnie więcej zarobić.

Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej mówił natomiast, że te zaledwie 2 proc. zadłużających się na święta robi wrażenie.

- Zasobność materialna Polaków wzrosła, bo przecież w przeszłości pożyczki zaciągali ci, którzy chcieli mieć normalne święta, a nie było ich na to stać - ocenił.

Odnosząc się do płac w roku 2020 stwierdził, że "będzie to rok interesujący".

- Będą branże, w których płace będą szybko rosły, nawet może szybciej niż dotychczas: tam gdzie jest duży niedobór pracowników, a firmy się szybko rozwijają. Będą też takie branże, w których nastąpi odpływ emigrantów. Pamiętajmy bowiem o tym, że od 1 stycznia 2020 Niemcy otwierają swój rynek, otworzyli go już Czesi, a to nawet jeśli tylko w kilkunastu procentach wpłynie na nasz rynek pracy, to mogą to być znaczące ilości - analizował Marek Kłoczko.

Zaznaczył, że exodusu nie wietrzy, ale trzeba zwrócić uwagę także na to że w ostatnim czasie wzrosła u nas liczba pracowników z Nepalu, Indii, Filipin czy nawet z Ameryki Łacińskiej.

- Będzie to rok dużych przetasowań. W jednych grupach wzrost płac może być szybki, w innych wolny, albo nawet wcale go nie będzie - podkreślił ekspert.

Mówiąc o branżach dobrze rokujących wskazał IT czy budownictwo. Zaznaczył, że raczej będą to firmy większe. W takich jak branżach jak handel, część usług szczególnej poprawy materialnej pracowników, zdaniem Marka Kłoczki, spodziewać się nie należy.

Justyna Golonko, Polskie Radio 24, akg


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy warto brać kredyt na święta?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:55
Jak przygotować święta, kiedy brakuje nam na nie pieniędzy? Jak dopiąć przedświąteczny budżet?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy ile kosztują zakupy świąteczne Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:45
Na wszystkie wydatki związane z organizacją Świąt Bożego Narodzenia Polacy przeznaczą w tym roku średnio 1168 zł – wynika z badań Deloitte. Zobacz, jak na pytanie o koszty świąteczne odpowiadali mieszkańcy Warszawy. 
rozwiń zwiń