X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: zmienność prawa i spowolnienie w Europie niepokoją przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:00
Wskaźnik PMI za październik spadł w Polsce po raz kolejny i wyniósł 45,6 pkt. We wrześniu było to 47,8 pkt. W opinii Moniki Kurtek (Bank Pocztowy) przyczyną pogarszających się nastrojów przedsiębiorców są warunki zewnętrzne, spowolnienie gospodarcze w Europie. Według Andrzeja Sadowskiego (Centrum im. Adama Smitha) kluczowym problemem firm jest zmienność prawa. Eksperci byli gośćmi "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Wskaźnik PMI był dużym zaskoczeniem dla analityków, którzy oczekiwali raczej jego wzrostu (…). Jest to poziom najniższy od czerwca 2009 r. – mówiła Monika Kurtek. Zauważyła, że wiele komponentów wskaźnika jak np. eksport czy produkcja „poszły w dół”. Dodała, że wpisuje się to w badania NBP, z których wynika, że w kolejnych 12 miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenie warunków prowadzenia działalności. Ekspertka wyraziła jednak nadzieję, że listopad może przynieść poprawę, jako że to już  jest okres przygotować do bożego Narodzenia.

- Mam do czynienia z czynnikiem elementarnej niepewności (…) co do prawa – stwierdził Andrzej Sadowski. Wskazał zapowiedzi likwidacji bariery 30-krotności w płaceniu składek na ZUS czy pomysł skrócenia tygodnia pracy do 35. godzin tygodniowo, które mogą  niepokoić przedsiębiorców.

Drugim poruszonym w audycji tematem były wyniki badania wykonanego na zlecenie organizacji pracodawców, z których  wynika, że według przedsiębiorców nie ma dobrego klimatu do inwestowania w Polsce. Jako na sygnały antyrozwojowe wskazali: zapowiedź likwidacji 30-krotności, podwyżki płac,  stan edukacji, która nie uczy umiejętności potrzebnych na współczesnym rynku. Kolejne punkty to: przyśpieszenie procesu cyfryzacji, zwiększenie wydatków na badania i rozwój, wspieranie zmian na rynku pracy, Polską specjalizację widzą w proekologicznych towarach i usługach.  

- Podstawowym czynnikiem, który wstrzymuje inwestycje, jest niepewność – mówiła Monika Kurtek.

Według Andrzeja Sadowskiego polskim problemem są przedłużające się procedury utrudniające prowadzenie działalności. Wskazał przykład przedsiębiorcy, który sprzedał firmę w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych zorganizował nową w ciągu kilku miesięcy.

- W Polsce cykl inwestycyjny zająłby mu 5 lat. To jest miara czasu, która pokazuje, ile tracimy, nie mogąc mieć tak sprawnych procedur inwestycyjnych, jakie są w innych krajach – stwierdzi gość Rządów Pieniądza.

Monika Kurtek przypomniała, że pracodawcy zawsze poszukują miejsc, w których koszty pracy są niższe. Dlatego wiele firm zagranicznych ulokowało u nas swoje przedsiębiorstwa. Odejście od konkurowania niskimi płacami, w jej opinii, będzie procesem wieloletnim i musi się wiązać z poprawą wydajności Pracy.

- Wydajność pracy nie zależy tylko od pracowników, ale także od całego otoczenia prawnego czy np. tego, że pracownik musi się zwalniać, żeby załatwić sprawę urzędową itd. (…) – argumentował Andrzej Sadowski.

Zapraszamy do wysłuchania całego programu "Rządy Pieniądza".

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW