X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: powyborcza mapa Polski efektem zrównoważonego rozwoju i społecznych priorytetów rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:30
-Poparcie dla PiS to efekt dbałości o politykę społeczną. To pierwszy rząd, który zmienił akcenty w polityce społeczno-gospodarczej, nadając priorytet polityce społecznej i przestrzennego zagospodarowania kraju. – mówiła we wtorkowych Rządach Pieniądza prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podczas wyborów parlamentarnych
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podczas wyborów parlamentarnychFoto: PAP/Marcin Obara

Prof. Elżbieta Mączyńska przypomniała, że w raporcie semestralnym za 2015 r. UE nakazała nam spełnić ten wymóg i każda partia znajdujące się u władzy musiałaby to zrobić. Brukseli chodziło o podjęcie działań zmierzających do likwidacji ubóstwa.

 Prezes PTE nawiązała do nagrody Nobla z ekonomii, przyznanej dwa dni temu naukowcom zajmującym się problamami ubóstwa. Ich podejście sprowadza się do analizy metod przeciwdziałania temu zjawisku, poprzez usprawnienie systemu edukacji lub ochrony zdrowia.

- Wzrost gospodarczy i przeciwdziałanie trwałej stagnacji, której podlega dziś znaczna część krajów rozwiniętych zależy właśnie od skuteczności przeciwdziałaniu istnienia obszarom ubóstwa. Można więc powiedzieć, że obecny rząd wyprzedził tego typu myślenie – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Nowy Sejm będzie skoncentrowana na gospodarce

W opinii Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w nowej kadencji może dochodzić do pewnych licytacji w sferze gospodarki i spraw społecznych. Z jednej strony będzie  obecna w nowym parlamencie skrajna prawica, z drugiej radykalna lewica, i lewa strona sceny politycznej będzie  „próbowała licytować w górę także to wszystko to, co partia rządząca zrealizowała czy zaczęła realizować”. Dotyczy to np. płacy minimalnej, świadczeń rodzinnych itd.

Goście Rządów Pieniądza zgodnie ocenili, że akcenty ekonomiczne nie odgrywały istotnej roli w politycznych preferencjach Polaków. Jak zauważył Andrzej Sadowski, spowodowane jest to brakiem powszechnej wiedzy o ekonomii i gospodarce. Dlatego Polacy nie podejmują tak racjonalnych wyborów, jak np. Szwajcarzy.

- W Polsce  nie ma edukacji ekonomicznej, stąd wszystkie strony grają na społecznych emocjach – stwierdził A.Sadowski.

Prof. Elżbieta Mączyńska podkreśliła, że mówienie o  braku edukacji ekonomicznej jest uproszczeniem, choć faktycznie jest ona nie wystarczająca.  Ale ta edukacja postępuje, a Polacy uczą się w przyśpieszonym tempie na własnych błędach czego dowodem jest m.in. sytuacja na rynku kredytów.

Emerytura po 35 latach opłacania składek

Kolejnym tematem Rządów Pieniądza były kwestie wyborczych decyzji emerytów i pomysł wprowadzenia emerytur stażowych. W tej sprawie 5 lat temu zostało podpisane porozumienie pomiędzy NSZZ Solidarność i ówczesnym elektem, a dziś prezydentem Andrzejem Dudą. Chodzi o prawo do emerytury bez względu na wiek, po okresie składkowym wynoszącym 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego system emerytalny nie powinien zawierać wyjątków. W jego opinii, przyszłością są raczej emerytury obywatelskie, a więc na minimalnym poziomie.

Prof. Elżbieta Mączyńska zdecydowanie poparła pomysł emerytur stażowych zaznaczając, że wiąże się on z wyborem o kontynuowania pracy lub odejścia na wypracowane świadczenie po odpowiednio długim okresie odprowadzania składek emerytalno-rentowych. 

- To rząd PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, bo z wszelkich analiz wynikało, że ludzie tego oczekują. Biorąc pod uwagę trendy demograficzne tym bardziej ważne jest wprowadzanie takich rozwiązań, które pozwolą dokonać wyboru w jedną czy drugą stronę: pracować tak długo jak ktoś chce, ale też  dać szansę na odejście, szczególnie w trudnych zawodach. I to jest słuszny kierunek – oceniła prof. Elżbieta Mączyńska.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW