X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rząd poskromił karuzele VAT

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 13:05
Skuteczna walka z agresywną optymalizacją podatkową, z przestępcami podatkowymi wyłudzającymi VAT, uczestniczącymi w karuzelach podatkowych – to największe osiągnięcie 4 lat rządów PiS. To działanie na skalę dotąd niespotykaną, które umożliwiło realizację większości obietnic o charakterze prospołecznym, prorozwojowym. Taką opinię wyrażali ekonomiści, goście Rządów Pieniądza w ostatnim dniu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. O podsumowaniu gospodarczych aspektów w kampanii mówili: dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Kwestia płacy minimalnej jest bez wątpienia czymś, co rozpala wyobraźnię Polaków i co powoduje spór polityczny w okresie kampanii wyborczej. Dobrze, że toczył się on wokół tematów gospodarczych – powiedział Marian Szołucha. W jego opinii, po stronie PiS było jednak znacznie większe istotnych propozycji, nawet bardziej korzystnych dla obywateli jak: obniżka PIT do 17 proc, zerowy PIT dla młodych, zwaloryzowanie kosztów uzyskania przychodu do 3 tys. zł.

- Są to komplementarne części polityki gospodarczej obecnego rządu, którą per saldo oceniam pozytywnie – powiedział Marian Szołucha. Dodał też, że największym, osiągnięciem rządu PiS jest jednak radykalna poprawa sytuacji finansów publicznych. Doszło do strukturalnej naprawy strony dochodowej budżetu poprzez uszczelnienie poboru podatków, co umożliwiło realizację obietnic społecznych czy korzystnych dla podatników zmian w systemie podatkowym.

Pierwszy raz w polskiej historii powstrzymano mafię VAT

Eksperci zgodnie podkreślali znaczenie nowych instrumentów organizacyjnych państwa, takich jak powołanie Krajowej Administracji Skarbowej,  informatyzację systemu podatkowego, czy dokonanie niezbędnych zmian legislacyjnych. W ich opinii ciężka praca milionów Polaków oraz walka z mafiami VAT spowodowało, że możemy cieszyć się wskaźnikami ekonomicznymi, o których wiele państw nie tylko w Europie, ale i na świecie może tylko pomarzyć. Marian Szołucha zauważył też, że przy tym wszystkim przez cały ten czas ceny były stosunkowo stabilne.

Goście programu odnieśli się też do często poruszanych w kampanii problemów polskiej wsi. Wiele z nich dotyczyło transferów społecznych, które w znacznej części trafiły na wieś: 500+, 300+, program Mama+,  czy podwyżka emerytur, także tych z systemu KRUS.

Jak zwiększyć wydajność rolnictwa

- Jeżeli myślimy o mądrym, mierzonym w dekady sterowaniu tym co się dzieje z polską wsią, to warto pamiętać, że trzeba łączyć wodę z ogniem. Chcemy żeby rolnictwo mogło produkować jeszcze wydajniej, nowocześniej, ale to doprowadziłoby do sytuacji, w której na wsi mogłoby pracować znacznie mniej ludzi niż dziś, ale wspartych maszynami. W efekcie prowadziłoby to do koncentracji ludzi w dużych obszarach miejskich. Ale jeżeli popatrzymy na interes państwa, to lepiej, żeby ludność była rozproszona – mówił Piotr Soroczyński z KIG. Zauważył, że dziś Polacy nie chcą mieszkać tylko w dużych miastach. Wielu woli żyć w mniejszych ośrodkach, ale wtedy potrzebne jest im praca niezwiązana z rolnictwem lub administracja publiczną.

Eksperci mówili też o naszym interesie w Unii Europejskiej, który w dużym stopniu związany jest właśnie z rolnictwem. Tymczasem niektóre działania polityków unijnych wręcz uderzają w rolnictwo, co może zaszkodzić  także naszym interesom. Wskazywali dla przykładu na porozumienie Mercosur pozwalające na sprowadzanie z Ameryki Południowej taniej żywności bez atestów.

Marian Szołucha zaznaczył, że dla dobra rolnictwa potrzebna jest też  interwencja człowieka w przyrodę, jak chociażby w sprawach związanych z melioracją, zbiornikami retencyjnymi, tak żeby cała woda nie spływała od razu do Bałtyku, co wywołuje ogromne susze. W opinii Piotra Soroczyńskiego, byłoby to jedynie odwrócenie działań, które człowiek wykonał wcześniej, żeby zwiększyć areał upraw. Przypomniał, że w latach 50-ych i 60-tych wysuszono bardzo duże tereny. A dziś ponosimy tego konsekwencje.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW