X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polski dług publiczny zdecydowanie poniżej konstytucyjnej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:27
Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma wysokość długu publicznego mówili, goście w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma wysokość długu publicznego mówili, goście w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska/.
Budżet: rząd przyjął założenia na 2020 r. Przewiduje wzrost PKB, inwestycji, zatrudnienia, spadek bezrobocia.
Budżet: rząd przyjął założenia na 2020 r. Przewiduje wzrost PKB, inwestycji, zatrudnienia, spadek bezrobocia.Foto: shutterstock, Thanwa photo

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego oraz Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak informuje Eurostat, polski dług publiczny w I kwartale tego roku wyniósł 49,1 proc. PKB, czyli spadł o 2 punkty procentowe w stosunku do analogicznego okresu roku 2018 r. W kwotach wynosił 1,003 bln zł w ubiegłym roku, a w tym – 1,005 bln zł.

Konstytucyjna granica długu publicznego wynosi 55 proc. PKB.

Zarządzanie długiem jest poprawne

Jak podkreśla Piotr Soroczyński, te dane świadczą o tym, że nasze zarządzanie długiem jest w miarę poprawne.

Nie będzie dużych opłat związanych z długiem

− Nie ma nadmiernego szafowania pieniędzmi, a dla gospodarki oznacza to, że dług nie narasta. To oznacza, że nie powinniśmy mieć dużych opłat związanych z obsługą tego długu – dodaje Soroczyński.

I dopowiada, że w następnych budżecie kwoty na obsługę nie będą duże, stąd pieniądze zostaną przeznaczone na inne cele.

Jak dodaje prowadząca audycję Anna Grabowska, wysokość polskiego długu publicznego plasuje się w połowie stawki długów krajów Unii Europejskiej.

Na czele najbardziej zadłużonych krajów znajduje się Grecja – ponad 180 proc. PKB, najbardziej wzrósł on w Belgii, na Cyprze oraz Irlandii.

Obsługa długu jest tańsza

Marcin Roszkowski tłumaczy, że owszem dług minimalnie wzrósł w stosunku do ubiegłego roku, ale że jest porównywany do PKB, który rośnie bardzo szybko, stąd te proporcje są bardzo korzystne, tak dla rządu jak i budżetu.

− Dzięki temu, dodaje, bieżąca obsługa tego długu jest po prostu tańsza – mówi prezes Instytutu.

Przypomniał, że za poprzednich rządów, granica 55 procent została przekroczona, wszczęto wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, i zdecydowano się na manewr przeksięgowania środków OFE.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: dług publiczny pkb finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak