X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": czy świat słusznie obawia się chińskiej ekspansji gospodarczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:02
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Marian Szołucha z akademii Vistula. Rozmawiano m.in. o chińskiej ekspansji gospodarczej i relacjach między Unią Europejską a Chinami, którym był poświęcony unijny szczyt.
Audio
  • Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" dotyczącej głównych wydarzeń ekonomicznych na antenie Polskiego Radia 24 byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Marian Szołucha z Akademii Vistula. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" dotyczącej głównych wydarzeń ekonomicznych na antenie Polskiego Radia 24 byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Marian Szołucha z Akademii Vistula. (Cz.2/Anna Grabowska)
Chiński kapitał jest zainteresowany przejmowaniem zachodnich firm posiadających zaawansowane technologie.
Chiński kapitał jest zainteresowany przejmowaniem zachodnich firm posiadających zaawansowane technologie.Foto: Pixabay

Jak ocenił Andrzej Sadowski - Polska znajduje się na marginesie zainteresowania Chin ponieważ propozycja chińskiego przywódcy (Xi Jinpinga - red.) została przez Polskę odrzucona i nie doszło do wybudowania końcówki terminala kolejowego w okolicach Łodzi, który miał obsługiwać Nowy Jedwabny Szlak.

Dodał, że rząd Chin realizuje politykę uzyskania hegemonii w świecie i "mamy do czynienia z procesem znacznie poważniejszym niż tylko negocjacje handlowe o otwarcie chińskiego rynku".

Według Mariana Szołuchy - przewaga technologiczna Unii Europejskiej i świata Zachodu nad Chinami stopniowo maleje i dlatego np. Niemcy zdecydowali się na zahamowanie procesu przejmowania przez chiński kapitał firm niemieckich z zaawansowanych technologicznie branż.

- Toczy się rywalizacja o prymat, Chiny chcą nas przeciągnąć na swoją stronę jako Unię, choć nie próbują grać na jej rozbicie, jak to robią Rosjanie - komentował ekspert. Dodał, iż wydaje mu się, że Nowy Jedwabny Szlak powstanie "z nami, czy bez nas", bo Polskę można ominąć.

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego - inna jest optyka nasza a inna państw tzw. starej Unii. Kraje te długo były w roli kupującego - co się chce i kiedy się chce "najlepiej tanio" i rozszerzały swoje interesy. Kiedy okazało się, że na świecie pojawił się duży gracz (Chiny - red.), który na ich terenie chce robić to samo "to nagle się podnosi larum".

Piotr Soroczyński dodał, że kraje, które teraz tak obawiają się chińskiej ekspansji powinny zastanowić się "kto Chiny zrobił wielkimi".

Anna Grabowska, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksport Chin wystrzelił w górę. Drożeje miedź

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 08:37
Eksport Chin wzrósł w styczniu 2019 r. o 13,9 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc. - podała tamtejsza administracja celna. Analitycy prognozowali znacznie mniejszy wzrost chińskiego eksportu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy na Nowym Jedwabnym Szlaku. Jest wstępne porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:10
Ministrowie rządów Chin i Włoch w obecności prezydenta Xi Jinpinga i premiera Włoch Giuseppe Contego podpisali w Rzymie memorandum, które będzie podstawą zakrojonej na szeroką skalę współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Wartość zawartych umów bilateralnych szacuje się na 20 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: Chiny chciałyby, żeby Włochy stały się dla nich bramą wjazdową do Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 20:25
- Chiny budują porozumienia gospodarcze gdzie się da. Inicjatywą współpracy z azjatyckim gigantem są zainteresowane nie tylko Włochy, ale też państwa naszego regionu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliski koniec wojny handlowej? Donald Trump liczy na "wspaniałą umowę"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:04
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że chciałby podpisania z Chinami "wspaniałej umowy", która kończyłaby wojnę handlową między obydwoma krajami. Podkreślił, że obecne rozmowy w Waszyngtonie z chińską delegacją, której przewodniczy wicepremier ChRL Lie He, idą w dobrym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy będzie reset na linii Chiny-Europa? Unijny biznes coraz częściej postrzega Państwo Środka jako zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:12
W Brukseli rusza szczyt poświęcony relacjom Unia Europejska-Chiny. Rozmowy będą dotyczyły m.in. dostępu europejskiego biznesu do chińskiego rynku. Wiadomo już, że nie będzie wspólnej deklaracji mimo, że jeszcze wczoraj ważyły się jej losy.
rozwiń zwiń