more_horiz

"Rządy Pieniądza": eksperci o elektronicznym PIT

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:15
Od 15 lutego każdy obywatel za pomocą portalu podatki.gov.pl każdy obywatel będzie mógł obejrzeć i przesłać swój PIT. Dokument w pierwotnej wersji zostanie przygotowany przez skarbówkę, a my będziemy mogli zdecydować np. o tym, z jakich ulg skorzystamy i komu przekazać 1 procent podatku. O tym rozwiązaniu dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 11.02.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 11.02.2019, cz. 1 (Polskie Radio 24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha powiedział, że "jeżeli coś jest złe, to nie przestanie być złe, jeśli bedzie realizowane w formie cyfrowej".

- Rząd doskonaje zdaje sobie sprawę, że podatek PIT jest podatkiem bezsensownym, jeżeli chodzi o jego efektywność. Takie wnioski płyną też z analiz, dostarczanych przez pracowników aparatu skarbowego - podkreślił ekspert. Jak dodał, rząd ma inne podatki i inne rozwiązania, które mogłyby się sprawdzić lepiej niż podatek dochodowy.

Dr Artur Bartoszewicz z SGH mówię, że ewentualne zmiany powinny dotyczyć całego systemu, a nie tylko wybranych jego elementów, jak na przykład podatku dochodowego. Zaznaczył, że elektroniczny PIT to ułatwienie, które jednak nie rozwiązuje zasadniczych problemów systemu podatkowego.

- PIT ma być dla nas ładniejszy, wygodniejszy, ale to nie zmienia niczego w państwie, tylko zwiększy funkcjonowania każdego systemu - powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Maciej Stańczuk z Konfederacji Lewiatan mówił, że celem samej reformy nie jest raczej naprawianie mankamentów systemu podatkowego, ale próba wciągnięcia obywateli w proces cyfryzacji, tak, by gospodarka mogła powoli stawać się gospodarką cyfrową.

- Ja to tak rozumiem, i trudno tu krytykować dobre pomysły rządu i Ministerstwa Finansów, które umożliwiają składanie PIT-ów drogą elektroniczną. Inna dyskusja dotyczy całego systemu podatkowego - podkreślił.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2018 rekordowy dla organizacji pożytku publicznego. Więcej pieniędzy z 1 proc. przekazanego podatku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:05
Już niebawem 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczyć się z podatku za 2018 rok. Wielu z nich przekaże przy okazji swój 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, z roku na rok Polacy coraz chętniej wspierają takie organizacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik Gazeta Prawna": rząd będzie miał nowe propozycje podatkowe dla pracujących

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:45
W rządzie coraz częściej słychać, że nie ma już miejsca na hojne transfery społeczne. Wrócono za to do pomysłów obniżenia danin - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który dotarł do pierwszych propozycji w tej sprawie.
rozwiń zwiń