more_horiz

"Rządy Pieniądza". Czy optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 10:01
Gośćmi programu "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 - byli: Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium, Roman Przasnyski z Gerda Broker oraz Rafał Sadoch z mBanku.  
Audio
  • Goście programu "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24: Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium, Roman Przasnyski z Gerda Broker oraz Rafał Sadoch z mBanku - komentowali ważniejsze wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Anna Grabowska) (Cz.1)
  • Goście programu "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 - byli: Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium, Roman Przasnyski z Gerda Broker oraz Rafał Sadoch z mBanku - komentowali ważniejsze wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Anna Grabowska) (Cz.2)
Czy raportowanie tzw. schematów podatkowych poprawi ściągalność podatków od firm?
Czy raportowanie tzw. schematów podatkowych poprawi ściągalność podatków od firm?Foto: Pixabay

Goście komentowali m.in. sprawę dyrektywy dotyczącej optymalizacji podatkowej, o której to optymalizacji, mieliby obowiązek informować od marca tego roku Krajową Administrację Skarbową doradcy podatkowi.

Różne interpretacje

Zdaniem Rafała Sadocha - sprawa optymalizacji podatkowej jest "niedookreślona" i różni doradcy podatkowi różnie to interpretują. Według eksperta, każdy przedsiębiorca może wybrać najbardziej korzystny dla siebie sposób opodatkowania, co jest normalne.

- Jeśli ktoś płaci podatki rzetelnie, to nie ma najmniejszego problemu - ocenił Sadoch.

O co chodzi?

Według Romana Przasnyskiego - powinno się najpierw klarownie wyjaśnić o co chodzi, zanim się wykładnię dotyczącą optymalizacji podatkowej zacznie stosować. Zdaniem eksperta definicja schematu podatkowego jest zbyt "elastyczna".

Grzegorz Maliszewski powiedział, że sposobów na uszczelnienie podatków jest coraz mniej. W opinii rozmówcy, prawo podatkowe należy uprościć i wtedy przestrzeń do tego, aby angażować skomplikowane procedury będzie mniejsza.

Optymalizacja zgodna z prawem


- Jeśli trzymamy się zasady, która jest w Konstytucji biznesu (co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone - red.) to optymalizacja podatkowa jest czymś zgodnym z prawem - podkreślił Grzegorz Maliszewski.

Anna Grabowska, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: Anna Grabowska podatki prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrośnie kwota wolna od podatku. Kto zyska?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 16:17
- Od 2018 roku będę podatnicy, którzy w ogóle kwoty wolnej od podatku mieć nie będą - mówi w audycji "Patrz na prawo" Tomasz Zaleski z Kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": Dzień Wolności Podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:00
Eksperci gospodarczy, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 są zdania, że fakt, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada wcześniej niż w zeszłym, jest pozytywnym sygnałem. Od dziś zaczynamy zarabiać na siebie i swoje rodziny, a nie na państwowe wydatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sadowski o systemie podatkowym: Polska nie staje się krajem konkurencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 12:53
- Zmian podatkowych jest w Polsce tak dużo, że trudno za nimi nadążyć - mówił na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK uważa, że firmy rodzinne wciąż napotykają bariery prawne

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:46
Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im swobodnie się rozwijać - wynika z raportu NIK. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które wypracowało pakiet 100 zmian dla firm deklaruje, że obserwuje wdrażanie przepisów, w razie czego będzie reagować.
rozwiń zwiń