X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": czy program Energia Plus zmieni polską energetykę?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:34
Porozumienie Jarosława Gowina zaprezentowało program "Energia Plus", który ma zachęcać Polaków do zostawania prosumentami i inwestowania w produkcję energii na własny użytek. Wśród propozycji jest m.in. zrównanie wysokości podatku VAT do poziomu 8 procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką. Prosumentem będą mogły zostać też firmy i samorządy. O założeniach programu dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 14.01.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 14.01.2019, cz. 1 (Polskie Radio 24)
W ramach rządowego programu Mój prąd każdy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne może liczyć na zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie może to być więcej niż 5 tys. zł.
W ramach rządowego programu "Mój prąd" każdy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne może liczyć na zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie może to być więcej niż 5 tys. zł.Foto: shutterstock

Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej powiedział, że próba "rozproszenia źródeł" energii to dobry pomysł, zwłaszcza że w ostatnich latach mieliśmy trend stawiania na dużych, profesjonalnych producentów energii, najczęściej państwowych.

- Tego typu rozproszenie dostaw energii ma sens, i z punktu widzenia pojedynczych dostawców-odbiorców energii, i z punktu widzenia systemu. Dzięki rozwojowi rozproszonego wytwarzania energii cały system nie będzie tak obciążony, a według prognoz zapotrzebowanie na energię u nas będzie naturalnie rosnąć - podkreślił ekspert.

Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision mówił, że zmiany zapowiedziane przez minister Jadwigę Emilewicz, np. skrócenie czasu przyłączenia do sieci to "spore i potrzebne zmiany w warstwie instytucjonalno-prawnej". To jednak, jego zdaniem, nie wystarczy - potrzebne jest stabilne finansowanie i zachęta finansowa do przejścia na model prosumencki i produkcję energii.

- Aż takim pesymistą, że się nie uda, to tutaj nie jestem, bo w dłuższej perspektywie te technologie bedą na tyle dostępne, że sfinansują się same. Troszkę pesymistycznie patrzę natomiast na te cele - m.in. to, że już w tym roku przyłączymy setki tysięcy gospodarstw, przedsiębiorstw i instytucji samorządowych. To nie jest tak, że skoro przyłączenie ma trwać nie dłużej niż 30 dni, to nagle wszyscy zaczniemy instalować fotowoltaikę - zaznaczył.

Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG mówił, że program jest "dobry, słuszny i należy go realizować". Jednak, jak mówił, Energia Plus "nie niesie żadnych nowych informacji" i jest raczej "polityczną odpowiedzią" na problemu na rynku energii. Mimo to, jego zdaniem, należy ocenić go pozytywnie.

- Jeżeli Jadwiga Emilewicz faktycznie będzie dążyła do tego, żebyśmy szli w kierunku prosumenckim, to jestem 'za' - przyznał.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gospodarka 24" o cenach prądu. "Polski miks energetyczny nie pasuje do współczesnych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 11:30
W Polskim Radiu 24, w audycji podsumowującej gospodarcze wydarzenia tygodnia, gośćmi Sylwii Zadrożnej byli: Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdzamy, jakie są główne cele programu Energia Plus

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:50
Produkcja na masową skalę odnawialnych źródeł energii oraz możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby - to główne cele programu Energia Plus. Będzie on dotyczyć około 5 mln domów jednorodzinnych. 
rozwiń zwiń