X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 10:53
O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Audio
  • 04.04.18 Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/piviso_com/Domena publiczna

- Z jednej strony się cieszymy, ale trzeba pamiętać, że deficyt nie jest sam w sobie tylko zły - zauważył Cezary Mech. Wyjaśnił, że Polska będąca jeszcze w rozwoju, goniąca inne kraje, potrzebuje środków i dlatego czasami państwo musi się zadłużać. Gdyby nie to, konieczne musiałoby być na przykład podwyższenie podatków czy zadłużanie się poza granicami Polski. 

Cezary Mech podkreślił, że mamy nadzwyczajną koniunkturę gospodarczą. Według niego trzeba bardzo rozważnie zarządzać budżetem państwa, by w przyszłości nie było kłopotów. - To dobrze, że rząd ograniczył deficyt budżetowy. Świadczy to o dobrym zarządzaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak. Wskazał, że to dobrze wróży polskiej gospodarce w przyszłości, gdyby pogorszyła się koniunktura. - Wyniki gospodarki w ubiegłym roku były bardzo dobre. Odnotowaliśmy najniższy w historii deficyt budżetowy. Spadł dług w pojęciu nominalnym. Deficyt PKB jest  poniżej 55 procent. Mamy zrównoważony rachunek obrotów bieżących - wymieniał Mariusz Adamiak i dodał, że dlatego ważne jest, by myśleć o tym, co będzie w przyszłości.

- Na tle minionych lat ten wynik jest bardzo dobry. Mamy dobrą ściągalność podatków. Nie wiemy, jak będzie gdy koniunktura się pogorszy - argumentował Marek Siudaj. Zgodził się, że sam deficyt nie jest zły. Przestrzegał przed ewentualnym podwyższaniem podatków w przyszłości. Podał przykład, że w 2011 roku podwyższono stawkę podatku VAT i dochody z tego tytułu w latach 2013 i 2014 nie były wyższe niż przed podwyższeniem.

Eksperci Polskiego Radia 24 dyskutowali również m.in. o  trwającej wojnie handlowej USA-Chiny. Byli zgodni, że działania Donalda Trumpa są skierowane bardziej do Amerykanów i mają na celu odwrócenie uwagi m.in. od grożącego mu impeachmentu. Podkreślali zarazem, że USA mają ogromny deficyt w handlu nie tylko z Chinami, ale i Niemcami. Niepewność na światowych rynkach podsycają napięcia polityczne, głównie sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Audycja Rządy Pieniądza  w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji  04.04.18

Godzina emisji 09.11 

 

.

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak