X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:46
Na początku przyszłego roku mają ruszyć Pracownicze Programy Kapitałowe. Propozycja rządu zakłada, że na dodatkowe oszczędności emerytalne zrzucą się pracownicy, pracodawcy oraz państwo. O propozycjach, które trafiły właśnie do konsultacji społecznych rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Kamil Maliszewski (mBank), dr Maciej Bukowski (Wise Europa), Agnieszka Durlik (KIG) i Bogdan Grzybowski (Rada Nadzorcza ZUS).
Audio
  • 16.02.18 Kamil Maliszewski, dr Maciej Bukowski, Agnieszka Durlik i Bogdan Grzybowski o Pracowniczych Programach Kapitałowych.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej tzw. emerytury plus.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej tzw. emerytury plus.Foto: Glow Images/East News

Zgodnie z założeniem, pracodawca będzie odkładał od 1,5 do 4 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne, a pracownik od 2 do 4 proc. Łączna składka może sięgnąć więc 8 proc. Według szacunków, jeśli PPK wejdą w życie, mężczyźni otrzymają emerytury równe 2/3, a kobiety - połowie swojej ostatniej pensji.

Jak stwierdził Kamil Maliszewski, z perspektywy branży finansowej i polskiego rynku kapitałowego jest to bardzo dobra wiadomość, która daje szansę na zasypanie dziury kapitałowej, która pojawiła się po zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

- Jeśli zmiana zostanie wprowadzona, zapewni to stały dopływ środków. Pytanie jednak, czy te zmiany odpowiadają na problemy systemu emerytalnego w długim terminie. Wydaje mi się, że nie do końca, bo są one skierowane głównie do osób lepiej zarabiających – oznajmił Maliszewski.

W opinii Agnieszki Durlik, "składki nie będą aż tak wysokie i nie będą miały tak dużego udziału w pensji". - Być może warto zapisać wszystkich i wówczas część osób nie zrezygnuje i zostanie w tym systemie. Młodzi ludzie często nie zastanawiają się nad przyszłością - zauważyła.

- Stopy zastąpienia w obowiązującym czy nowym systemie emerytalnym ludzi nisko zarabiających będą wysokie, a stopy zastąpienia ludzi wysoko zarabiających będą bardzo niskie i będą wynosiły nie 30 proc., ale 10 proc. lub 20 proc. Siłą rzeczy jeśli ta grupa zacznie teraz więcej oszczędzać to ich zdolności płatnicze w wieku emerytalnym wzrosną. Będą otrzymywali z tego systemu większą emeryturę lub będą mieli większe oszczędności – podkreślił Maciej Bukowski.

Programami mają zarządzać Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pod nadzorem KNF. Dziś odpowiednie zezwolenie posiada 60 TFI. Rząd szacuje, że połowa z nich będzie zainteresowana ofertą obsługi Pracowniczych Programów Kapitałowych. PPK mają objąć łącznie ok. 11 mln uczestników.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 16.02.18

Godzina emisji: 9:13

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MRPiPS: Jest zainteresowanie naszym rynkiem pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:11
W Społecznym Punkcie Widzenia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, mówił o pracownikach spoza Unii Europejskiej na polskim rynku pracy. Jak wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 polityk, obecnym celem rządu jest m.in. pozyskiwanie fachowców.
rozwiń zwiń