X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Będziemy więcej zarabiać? Rząd rozmawia o płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 10:27
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi ustalaniem wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej. Wśród tematów spotkania jest także przyszłoroczny budżet. W Rządach Pieniądza komentarze Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego i Ignacego Morawskiego, analityka z platformy SpotData.
Audio
  • 6.06.17 Będziemy więcej zarabiać? Rząd rozmawia o płacy minimalnej
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/Camila Tamara Silva Sepúlveda

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rekomenduje minimalne wynagrodzenie na poziomie 2080 złotych i minimalną stawkę godzinową w wysokości 13,5 zł. Resort rodziny i pracy proponuje natomiast podwyżkę płacy minimalnej o 100 złotych i stawki godzinowej o 70 groszy.

–  Dobrze, że w Polsce jest płaca minimalna, to standard cywilizacyjny. Dzięki temu ludzie mogą realizować nie tylko podstawowe potrzeby, ale także, chociaż na minimalnym poziomie, potrzeby społeczne. Musimy jednak uważać, by nie przeszarżować, podnosząc płacę minimalną – wskazywał w Polskim Radiu 24 Ignacy Morawski. – Badania MFW pokazują, że płaca minimalna nie jest szkodliwa, gdy wynosi ok. 40-50 procent mediany wynagrodzeń. W Polsce jesteśmy już powyżej tego poziomu – zauważył ekspert.

Z kolei Marcin Roszkowski podkreślał na naszej antenie, że zbytni wzrost płacy minimalnej może rodzić pokusę do stosowania nieuczciwych praktyk. – Istnieje poziom płacy minimalnej, od którego powiększa się szara strefa. To kontrproduktywne z punktu widzenia podejmowanych przez rząd działań – oceniał gość PR24.

Według OPZZ i Forum Związków Zawodowych płaca minimalna powinna wynieść połowę przeciętnego wynagrodzenia. Te dwie organizacje związkowe proponują podwyżkę o 220 złotych. Związkowcy z Solidarności zaproponowali z kolei podwyżkę płacy minimalnej do 2160 złotych, a pracodawcy do 2050 złotych. Obecnie płaca minimalna wynosi 2000 złotych brutto.

Eksperci w Rządach Pieniądza komentowali również założenia dot. przyszłorocznego budżetu. Z planu finansów państwa na rok 2018 wynika, że polska gospodarka w przyszłym roku urośnie o 3,8 procent, a bezrobocie na koniec przyszłego roku będzie kształtować się na poziomie 6,4 procent.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_____________________

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 9.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szwed: Niepłacenie minimalnej stawki godzinowej to oszukiwanie pracownika i państwa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 14:18
Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Pracy poinformowało, że zdarzają się przypadki niepłacenia przez pracodawców minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych. Ten problem ma dotyczyć 20 procent skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy przedsiębiorstw. – Wśród zarzutów PIP-u jest m.in. wliczanie dodatków, które nie powinny być zaliczane do płacy minimalnej. To np. opłaty za odzież, czy też dzierżawę odkurzacza. Na to nie ma zgody – mówił w audycji Gospodarczy Temat Dnia Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrian Zandberg o walce ze śmieciowym zatrudnieniem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 17:19
– Wysoki wzrost gospodarczy i niski poziom bezrobocia to idealny moment, by wprowadzić w Polsce system bezpieczeństwa socjalnego na poziomie europejskim. Niskim kosztem można by zreformować system ubezpieczenia bezrobotnych, ponieważ teraz tylko co piąty bezrobotny ma prawo do zasiłku. Rządzący cały czas mówią, że na takie reformy nie ma czasu – powiedział w audycji Rozmowa PR24 Adrian Zandberg z partii Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalne wynagrodzenie 2100 zł od 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 22:07
Wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o podwyższeniu płacy minimalnej od 2018 roku. To tematy, które skomentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowania Dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wysoka płaca minimalna spowoduje zagrożenie przy spowolnieniu gospodarczym”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:13
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2100 złotych w 2018 roku. Minister zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia, podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. O płacy minimalnej rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Bartłomiej Godusławski („Puls Biznesu”) i Mariusz Adamiak (PKO BP).
rozwiń zwiń