Rządy Pieniądza: Protest pracowników sieci handlowych

2017-05-02, 12:20

Rządy Pieniądza: Protest pracowników sieci handlowych
Łódź, 02.05.2017. Kolejka do kas w jednym ze strajkujących łódzkich marketów, 2 bm. Protest pracowników sieci handlowych, organizowany jest przez sekcję pracowników handlu NSZZ "S" m.in. przeciwko warunkom pracy. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Dziś protestuje część pracowników sieci handlowych. Strajk polega na dokładnym, bardzo skrupulatnym wypełnianiu obowiązków, w zgodzie ze wszystkimi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. W Rządach Pieniądza komentarz mec. Piotra Bimkiewicza (kancelaria BW Adwokaci), Łukasza Piechowiaka (Fundacja Krakowskie Przedmieście) i Marka Zubera, ekonomisty.

Posłuchaj

2.05.17 Eksperci o potrzebie zmiany konstytucji
+
Dodaj do playlisty

Zakupy w dużych sieciach handlowych mogą we wtorek potrwać dłużej niż zwykle. Przyczyną protestu jest nadmiar obowiązków i nieadekwatne do niego wynagrodzenie.

– W Polsce systematycznie spada bezrobocie, nie ma jednak bardzo wyraźnych zmian w kontekście wynagrodzeń. Płace w handlu nadal bardzo mocno odbiegają nie tylko od tych, które są np. w Niemczech, ale także od polskiej średniej krajowej – wskazywał Marek Zuber.

W ocenie Łukasza Piechowiaka, protest pracowników handlu jest potrzebny. – Mają oni bardzo ciężką pracę, bardzo dużo obowiązków. Często też odczuwają, że klienci stojący w kolejce przy kasie patrzą na nich z wyższością. Mogą zatem czuć się zestresowani, niezadowoleni. Powinno się okazać pracownikom handlu większy szacunek, podwyższając ich pensje – mówił ekspert.

Piotr Bimkiewicz z kolei podkreślał, że często pracownicy handlu otrzymują płacę nieadekwatną do rzeczywistej pracy. – Mówi się o tym, że sieci handlowe podwyższają wynagrodzenia. Jednak płace są kształtowane w różny sposób. Mamy niekiedy do czynienia z wynagrodzeniem zasadniczym i premiowym. Potencjalny brak premii powoduje wypłacenie niskiego wynagrodzenia, niekorelującego z nakładem pracy – zauważył gość PR24.

Według handlowej „Solidarności”, we wtorkowym proteście ma wziąć udział kilkanaście tysięcy pracowników.

Więcej w całej rozmowie.


24 Od lewej: Marek Zuber, Piotr Bimkiewicz i Łukasz Piechowiak

W I części Rządów Pieniądza o sytuacji polskiego górnictwa – w pierwszą rocznicę powstania Polskiej Grupy Górniczej – mówili Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej i Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Gospodarzem programu był Dominik Olędzki.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_________________________________________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.05

Godzina emisji: 9.10


Polecane

Wróć do strony głównej