X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Narodowe skarby „Uratowane z potopu”

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:35
Ogromny wysiłek, 10 lat pracy i 20 ton skarbów wydobytych z dna Wisły. Tak w skrócie można opisać niezwykły film dokumentalny „Uratowane z potopu”. To zapis ekspedycji poszukiwawczej, która zmierzyła się z mitem zatopionych skarbów. To również opowieść o dobrach narodowych XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, zrabowanych w potopie szwedzkim. O filmie, a także o przebiegu wyprawy, mówił w audycji „Utracone, Odzyskane” reżyser i odkrywca Marcin Jamkowski.
Audio
  • 19.05.18 Marcin Jamkowski: Znaleźliśmy skarb, który ma gigantyczną wartość dla polskiego dziedzictwa narodowego
Józef Brandt, Pochód Szwedów do Kiejdan
Józef Brandt, Pochód Szwedów do KiejdanFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Przez 350 lat na dnie Wisły leżały rzeźby zrabowane z Warszawy przez Szwedów. Żołnierze króla Karola X Gustawa załadowali je na barkę, która zatonęła. Misji ich wydobycia podjęła się grupa poszukiwawcza, której członkiem był Marcin Jamkowski, współreżyser filmu „Uratowane z potopu”. Przyznał, że idea jego powstania „podszyta była czystym szaleństwem”.

– Naprawdę nie mogło to być nic rozsądnego, jeżeli człowiek decyduje się na poszukiwanie skarbów i w dodatku stwierdza, że od pierwszego dnia będzie to wszystko filmował. Taką właśnie decyzję, razem z Konstantym Kulikiem, podjęliśmy. Nagrywaliśmy cały okres naszej wyprawy – powiedział wiceprezes polskiego oddziału The Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców.

Marcin Jamkowski wyjaśnił, że cała operacja, dotycząca powstania filmu, rozpoczęła się w 2008 roku. Przyjaciółka gościa Polskiego Radia 24 skontaktowała go z dr. Hubertem Kowalskim, archeologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, który trafił na bardzo ciekawą korespondencję z XVII wieku znajdującą się w Archiwum Akt Dawnych.

– Były to listy króla Jana Kazimierza i ówczesnego burmistrza Warszawy. Informował on w niej władcę o rabunkach, jakich dokonali Szwedzi. Napisał, że skradzione przedmioty najeźdźcy załadowali na barki. Jednak część z nich zatonęła. Król polecił mu, by zmobilizował ludzi i poszukał tych rzeczy. Z korespondencji nie wynikało, że takie kroki zostały przedsięwzięte. Wobec tego zaczęliśmy montować naszą ekipę ekspedycyjną – wskazał podróżnik.

Obserwacje i badania dna Wisły trwały trzy lata. W pewnym momencie poszukiwań ekipa Marcina Jamkowskiego uzyskała informację, że 110 lat temu warszawscy piaskarze odnaleźli część skarbu zrabowanego przez Szwedów, który zatonął w Wiśle.

– W ciągu jednego dnia wydobyli marmurową rzeźbę delfina i ozdobne kafle. Z jednej strony cieszyliśmy się, że piaskarze trafili na jakiś trop, z drugiej obawialiśmy się, że mogli wydobyć wszystko, co znajdowało się na dnie. Jednak władze carskie, po jednym dniu poszukiwań, zabroniły im dalszych prac. 40 lat później, syn jednego z piaskarzy, napisał podanie do Rady Narodowej, w którym stwierdził, że jeszcze wiele z poszukiwanych przedmiotów leży na dnie Wisły i że znajdują się one na wysokości warszawskiej Cytadeli – dodał.

Na pierwszy obiekt nurkowie natrafili na głębokości ok. 8 metrów. Marcin Jamkowski podkreślił, że utrudnieniem była bardzo słaba widoczność, która sięgała 5-10 cm.

– Było to marmurowe nadproże, czyli element montowany nad pałacowymi drzwiami. Kilka dni później natrafiliśmy na tzw. międzyłucze znajdujący się między kolumnami ogrodowej arkady. Widniał  na nim królewski herb Wazów. Nasz entuzjazm był niesamowity. Ogromnie nas to ucieszyło – wspominał poszukiwacz.

Światowa premiera 73-minutowego filmu „Uratowane z potopu” odbyła się w marcu w nowojorskiej siedzibie The Explorers Club, a polska – miesiąc później na Zamku Królewskim w Warszawie. Aktualnie można go obejrzeć w kinie Muzeum Warszawy znajdującym się na rynku Starego Miasta.

Na 19 września zaplanowano wydanie książki „Uratowane z potopu”, do której dołączony będzie również film. Więcej na ten temat mówił Marcin Jamkowski.

Audycję „Utracone, Odzyskane” prowadziła Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/db

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 13.37

Czytaj także

Grabież na wielką skalę w czasie Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:35
– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce miały związek z Jasną Górą"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 14:01
W Księgach Jasnogórskich Cudów i Łask spisane są przypadki nagłych, niewytłumaczalnych uzdrowień i historii ludzi, którzy w sytuacjach pozornie bez wyjścia zwracają się do Matki Bożej. O tym, a także o swojej książce "Cuda dzieją się po cichu" opowiadała w audycji Wszystko jest Historią Anita Czupryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia Polski jest czymś niesłychanie ciekawym, fascynującym"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:45
Trwają prace zmierzające do powstania na terenie warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski. W audycji Utracone, Odzyskane o roli placówki, jej znaczeniu dla popularyzacji wiedzy o przeszłości kraju, mówił dyrektor MHP, Robert Kostro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Niepodległości. „Walka o niepodległość wspólnym dziełem”

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 13:41
Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Główna siedziba nowej placówki została ustanowiona w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, gdzie poprzednio mieściło się Muzeum Lenina. O muzeum opowiadała w audycji Utracone Odzyskane dr Jolanta Załęczny z Działu Historii i Badań Naukowych.
rozwiń zwiń