X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 14:00
Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
Audio
  • 17.02.18 Artur Warzocha: Zofia Kossak-Szczucka uratowała w czasie II wojny światowej nawet kilkadziesiąt tysięcy osób
Zofia Kossak
Zofia KossakFoto: Nieznany/Modern Polish Writers/Wydawnictwo Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej/1 stycznia 1933/wikipedia.org

Front Odrodzenia Polski oraz Rada Pomocy Żydom „Żegota. To właśnie do powstania tych organizacji przyczyniła się Zofia Kossak-Szczucka. Pisarka współredagowała również pierwsze pismo podziemne „Polska Żyje”. Za swoją działalność aresztowana przez gestapo i wywieziona do KL-Auschwitz-Birkenau. Po uwolnieniu brała udział w Powstaniu Warszawskim.

– Jej osoba ma już swoje stałe miejsce w polskiej historii, ale również w literaturze. Niestety w ostatnich latach została nieco zapomniana. W czasach komunizmu stworzono na jej temat wiele krzywdzących opinii, które przedstawiały ją jako marną pisarkę. Była wielką patriotką, która w silny sposób utożsamiała się z wiarą katolicką. To komunistom przeszkadzało i dla ówczesnych władz była niewygodna. Niestety po 1989 roku nie przywrócono jej godnego miejsca w panteonie zasłużonych Polaków – ocenił senator PiS Artur Warzocha.

Więcej na temat postawy i zasług Zofii Kossak-Szczuckiej w całej audycji.

Audycję „Utracone, Odzyskane” prowadziła Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/db

____________________

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.02.18

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grabież na wielką skalę w czasie Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:35
– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Odpuściliśmy pewną część historii”

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:17
 - To, co dziś obserwujemy - dyskusje i obwinianie nas, że jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust - świadczy o tym, że odpuściliśmy pewną część historii, nie zaopiekowaliśmy się nią, nie zdokumentowaliśmy, nie nagłośniliśmy na potrzeby wewnętrznej dyskusji, a co dopiero mówić o zewnętrznej narracji – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, pomysłodawca i twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polacy chcą mieć poczucie, że państwo chroni pamięć ich ofiar”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:30
„W polsko-izraelskich relacjach jest kryzys, ale po każdej burzy przychodzi słońce, dobry czas; w tej chwili strona polska robi wszystko, aby ten kryzys minął” - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O sporze z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Bartosz Węglarczyk (Onet.pl) i Paweł Lisicki (red. nacz. „Do Rzeczy”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy napisanie wspólnej historii Europy jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 09:19
Trwa bitwa o pamięć o II wojny światowej, o to czym był Holokaust i kto był jego sprawcą. Jak dobrze budować politykę historyczną, jaką wybrać strategię, gdzie grożą nam w tej sferze konflikty i z kim współdziałać? Gośćmi audycji Szukając Dziury w Całym byli: Łukasz Kamiński, prezes Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia i dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń