X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obraz Wyspiańskiego ustanowił nowy rekord polskiego rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
4 366 000 zł zapłacono za pracę Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo”. To obecnie najdrożej sprzedany na aukcji polski obraz. Pobił rekord z czerwca tego roku, kiedy za pracę Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego” zapłacono 3,7 mln zł. Gościem audycji Utracone, odzyskane była Agata Szkup – dyrektor sprzedaży DESA Unicum.
Audio
  • 23.12.17 Rekord na rynku sztuki w Polsce. Obraz Wyspiańskiego sprzedany za ponad cztery miliony
Fragment obrazu Macierzyństwo Stanisława Wyspiańskiego
Fragment obrazu "Macierzyństwo" Stanisława WyspiańskiegoFoto: dom aukcyjny DESA Unicum

Obraz Stanisława Wyspiańskiego powędrował do anonimowego, polskiego kolekcjonera, który zapłacił ponad pięciokrotność ceny wywoławczej. - Praca pochodzi z 1904 r., kiedy malarz poświęcił się kameralnej twórczości przedstawiając swoje otoczenie: żonę i dzieci – wyjaśniła Agata Szkup. „Macierzyństwo” przedstawia więc żonę artysty – Teodorę Teofilię Pytko, trzymającą na rękach jedno z trojga ich dzieci.

Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007  roku. Wtedy zapłacono za niego 620 tys. zł. To oznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat wartość pracy wzrosła niemal sześciokrotnie, co świadczy o ogromnym potencjale inwestycyjnym całego rynku. -  Zakupione dzieło to pastel na papierze i niewielu uczestników rynku sztuki wierzyło, że może on pobić obraz olejny Matejki - powiedziała Agata Szkup. Zaznaczyła, ze trudno przewidzieć, jak będzie się kształtowała ich wartość rynkowa.

Dzieła Wyspiańskiego takiej rangi praktycznie nie pojawiają się na aukcjach. - To niezwykła rzadkość – zaznaczyła Agata Szkup. - Praca „Macierzyństwo” budziła emocje nie tylko zainteresowanych jej nabyciem, ale także miłośników sztuki już w trakcie wystawy przedaukcyjnej. Taka wystawa jest czasem jedyną okazją, aby obejrzeć prace artystów, które już wkrótce trafią na prywatne ściany – tłumaczył gość audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/kawa

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.12.17

Godzina emisji: 13.15


Czytaj także

„Portret młodzieńca” – najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:30
Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Matejki sprzedany za rekordową kwotę. "Był tego wart"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 14:05
Jeden z najwcześniejszych obrazów Jana Matejki, "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego", ma nowego właściciela. Obraz, odnaleziony kilka lat temu w Ameryce Południowej, został wylicytowany za 3 miliony 200 tysięcy złotych. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był Jan Koszutski z domu aukcyjnego DESA Unicum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2016 rok rekordowy dla rynku sztuki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 12:54
121 437 557 złotych – tyle wyniósł łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych w 2016 roku. Padło też wiele rekordów na pracach konkretnych artystów. Ponad 2 miliony złotych zapłacono za pracę Romana Opałki, po raz pierwszy w historii rzeźba znalazła się wśród 10 najdrożej sprzedanych prac, a sam rynek odnotował 5-milionowy wzrost. O tym czy sztuka to dobry pomysł na inwestycje oraz czy 2017 rok będzie równie rekordowy mówiła w Polskim Radiu 24 Iza Rusiniakk z DESA Unicum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w swojej twórczości próbuje przekazać Polakom Stanisław Wyspiański?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 19:00
Już po raz 6. w Polsce i poza jej granicami odbywa się Narodowe Czytanie. Polacy w ponad 2 tysiącach miast wspólnie czytają "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. O tym, kim był i na co zwracał uwagę w swoich dziełach autor „Wesela” mówiliśmy w audycji „Rozpruwacz Kulturalny”. Gościem był prof. Piotr Augustyniak, myśliciel i eseista związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 14:57
20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po ślubie orszak weselny udał się do Bronowic, gdzie zaproszony został Stanisław Wyspiański. To na kanwie tego wydarzenia powstało "Wesele". O życiu i twórczości  artysty mówiła w audycji Między Kropkami Monik Śliwińska, autorka biografii "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyspiański". Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 19:00
Od 28 listopada w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę "Wyspiański". Na ekspozycję poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego trafiło blisko 500 prac ze zbiorów Muzeum. Dlaczego warto ją odwiedzić? W jaki sposób wystawa ukazuje postać wybitnego artysty?
rozwiń zwiń