X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS Sławomir Skwarek: tarcza antyinflacyjna trafia w punkt

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 18:35
- Jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy, że trzeba Polakom pomóc. Tarcza antyinflacyjna to nie tylko obniżka podatków, ale też pakiet osłonowy dla najsłabiej zarabiających i rodzin wielodzietnych - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek.  W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji, tzw. tarczę antyinflacyjną.

Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Dodatkowo premier zapowiedział dodatek osłonowy, według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 roku.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że tarcza antyinflacyjna trafia w punkt. - W pakiecie zabrakło mi tylko jednej rzeczy, obniżenia choćby o jeden punkt procentowy podatku VAT, do poziomu 22 proc. Natomiast niższe podatki na paliwa będą skutkowały tym, że każdy z Polaków zapłaci na stacji benzynowej do 30 groszy mniej. Mam nadzieję, że zahamujemy wzrost inflacji i cen, które stanowią naczynia połączone - powiedział Sławomir Skwarek. 

Poseł PiS przypomniał, że dziś praktycznie nie ma w Polsce bezrobocia. - Jesteśmy w czołówce Europy pod tym względem, na miejscu medalowym. Oczywiście wpompowaliśmy w gospodarkę ponad 200 mld złotych, co też przyczyniło się do wzrostu inflacji. Jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy, że trzeba Polakom pomóc. Tarcza antyinflacyjna to nie tylko obniżka podatków, ale też pakiet osłonowy dla najsłabiej zarabiających i rodzin wielodzietnych. Za rządów PO-PSL cena litra benzyny zdecydowanie przekraczała sześć złotych, ale płaca minimalna wynosiła ok. 1250 złotych. Tymczasem od 1 stycznia będzie wynosiła 3010 złotych - podsumował Skwarek.

Tarcza antyinflacyjna

W ramach tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na gaz ziemny zostanie obniżona z poziomu 23 proc. do 8 proc. Według wstępnych szacunków zysk wynikający ze spadku ceny gazu w efekcie wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 zł miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał.

Od stycznia przyszłego roku na trzy miesiące obniżona zostanie także stawka VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.). Zgodnie z propozycją gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy, opłata spadnie z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Dla pozostałych odbiorców akcyza na energię elektryczną zostanie obniżona do minimum obowiązującego w UE. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w kontekście powstrzymania cen, spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, rząd będzie wnioskował o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Zadeklarował też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zgłosi postulat, "by zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ogóle, a więc obniżyć możliwości spekulowania".

Paulina Hennig-Kloska 1200.jpg
"Szkoda, że tak późno". Paulina Hennig-Kloska o tarczy antyinflacyjnej

Posłuchaj
10:53 PR24 2021_11_25-17-36-08.mp3 Sławomir Skwarek gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Ponadto od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Sławomir Skwarek (poseł PiS)
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 17.35

PR24

Czytaj także

"Szkoda, że tak późno". Paulina Hennig-Kloska o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:25
- Studzenie cen nie jest łatwe, gdy inflacja sięga 7 proc. Oczywiście umywanie przy tym przez rząd rąk i zrzucanie winy na światowe trendy nie ma pokrycia w faktach - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Paulina Hennig-Kloska z ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji, tzw. tarczę antyinflacyjną.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemowe rozwiązanie, pozostawiające więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Ekonomiści o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:37
Tarcza antyinflacyjna zaproponowana przez premiera Mateusza Morawieckiego jest dobrze oceniana przez ekonomistów. Według nich osłabi ona wzrost cen i wpłynie na wolniejsze podwyżki stóp procentowych, pozostawi zatem więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków w trudnych, pandemicznych czasach.
rozwiń zwiń