Spór o KRS. Prof. Domański: UE oczekuje od polskiego rządu gestu dobrej woli

2021-10-29, 15:35

Spór o KRS. Prof. Domański: UE oczekuje od polskiego rządu gestu dobrej woli
Prof. Henryk Domański. Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

- Wszystkie informacje, które docierają do Brukseli czy Strasburga, czy do organów UE podejmujących tego typu decyzje, są inspirowane przez opozycyjną część sądownictwa w Polsce, ale także przez Koalicję Obywatelską. Tego typu rozstrzygnięcia należało oczekiwać, to nie jest zaskoczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).

W środę TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca.

Powiązany Artykuł

tsue forum 1200 .jpg
Spór o reformę sądownictwa. Dr Paweł Kowalski: Polska KRS musi być uznawana w Europie

Główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy - poinformowano podczas konferencji prasowej. Zdaniem stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ (Europejska Sieć Rad Sądownictwa).

Jak zaznaczył prof. Henryk Domański, działania Komisji Europejskiej są konsekwencją decyzji, jakie podjęła, jeśli chodzi o stosunek do reformy sądownictwa w Polsce. - Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że UE zależy na zażegnaniu tego sporu, który nie jest w jej interesie. Jednak by wyjść z twarzą, trzeba zażądać od polskiego rządu konkretnych działań, i UE to robi, nie może całkowicie się wycofać, oczekuje od strony polskiego rządu pewnego gestu - stwierdził. Dodał także, że można również zakładać, iż UE zależy na wypchnięciu Polski ze wspólnoty czy doprowadzeniu do upadku polskiego rządu, ale skłania się raczej do tego, że UE oczekuje od polskiej strony gestu dobrej woli. 

Gość audycji wyjaśniał, że kwestia Izby Dyscyplinarnej jest możliwa do rozwiązania. - Polski rząd od co najmniej kilku miesięcy mówi, że zmodyfikuje Izbę Dyscyplinarną lub zastąpi ją czymś innym, nie rezygnując z monitorowania tego, jak sędziowie wykonują swoje obowiązki - zaznaczył.

- Trudniejszym elementem jest sprawa sędziów. To żeby państwo polskie przeniosło atrybut niezależności na UE, tak by to Bruksela decydowała, kto może być przenoszony z jakiegoś stanowiska na inne, to daleko idąca ingerencja, element, który spowoduje kontynuację tego sporu. Trudno powiedzieć, jak polski rząd może na to zareagować. Znowu musi dojść do jakiegoś kompromisu. Chyba żaden kraj UE nie zgodziłby się na takie rozwiązanie - ocenił prof. Henryk Domański.

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański o reformie sądownictwa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:59
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które odbywa się w Wilnie, wykluczyło w czwartek ze składu tej organizacji polską Krajową Radę Sądownictwa (KRS).

Główny zarzut wobec KRS dotyczył braku niezależności polskiej Rady od władzy. Zdaniem Stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 14.07

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej