X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przejęcie OFE, niższe koszty uzyskania przychodu dla twórców. Grabczuk: PO nic Polakom nie zabrała

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:00
- Dlaczego pan wypomina to Platformie, a nie wypomina pan tego PiS-owi? - pytał prowadzącego audycję poseł PO Krzysztof Grabczuk, gdy na antenie Polskiego Radia 24 został zapytany o odebranie Polakom pieniędzy z OFE przez rząd PO-PSL. Jego zdaniem PO nic Polakom nie zabrała, a tym, kto zabiera pieniądze z OFE, jest właśnie rząd PiS-u.

W sobotę w Platformie Obywatelskiej odbyły się wybory przewodniczącego oraz wybory regionalne. Szefem partii formalnie (już nie jako pełniący obowiązki) został Donald Tusk. W "Rozmowie PR24" poseł PO Krzysztof Grabczuk stwierdził, że ten wybór dobrze rokuje dla partii, a Donald Tusk może poprowadzić Platformę Obywatelską do zwycięstwa wyborczego.

Henryk Domański 1200.jpg
Tusk wybrany na szefa PO. Prof. Domański: zabrakło rywalizacji, to warunek demokracji

"Przyznajemy się do błędów"

Gość PR24 został zapytany o program partii. Jak stwierdził, PO zaproponuje "ciekawy program dla wszystkich grup społecznych". Wśród pomysłów partii na zwycięstwo Krzysztof Grabczuk wymienił "powrót do wielkich sukcesów, z których byliśmy dumni". W odpowiedzi na to padło pytanie, czy takimi wielkimi sukcesami było np. obniżenie wieku emerytalnego.

- Powiedzieliśmy o tym, że jeśli chodzi podniesienie wieku emerytalnego, to był nasz błąd. Należało bardziej ludzi zachęcać, mówić, żeby chcieli bardziej sami pracować. Wcześniej czy później do takiej sytuacji i tak dojdzie. To była inna sytuacja. Przyznaliśmy się do tego i mówimy, że "wszystko, co dane, tego nie zabierzemy" - mówił Krzysztof Grabczuk.

Czytaj również:

Co z kosztem uzyskania przychodu i OFE?

Poseł został także zapytany o koszt uzyskania przychodu. To kwota, którą odlicza się od przychodu przed wyliczaniem podatku. Przez wiele lat dla wszystkich twórców ten koszt wynosił 50 proc., jednak rząd PO-PSL obniżył ten odsetek, co oznaczało de facto wzrost podatków dla artystów. PiS przywrócił 50-procentowy koszt uzyskania przychodu dla twórców. Poseł PO został zapytany, czy to też jest "wielki sukces", do którego PO chciałaby wrócić po odzyskaniu władzy.

- Wsparcie przedsiębiorców powinno być dzisiaj i w przyszłości polską racją stanu - odpowiedział Krzysztof Grabczuk. Pomimo wielokrotnego zwracania mu uwagi przez prowadzącego, że pytanie dotyczy kosztu uzyskania przychodu dla twórców, poseł PO uparcie powracał do tematu przedsiębiorców, podkreślając, że "to PiS o-ZUS-ował umowy o dzieło i zlecenie".

Polityk PO pytany był także o OFE, które zostało przejęte przez ZUS za rządów PO-PSL. Wówczas Donald Tusk stwierdził, że "te pieniądze nigdy nie należały do Polaków". - Dlaczego pan wypomina to Platformie, a nie wypomina pan tego PiS-owi? - zapytał Grabczuk. Jak dodał, jedynym, kto zabiera Polakom pieniądze z OFE, jest PiS, który za przekształcenie kont OFE pobiera 15 proc. ich wartości.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:32 PR24_mp3 2021_10_25-16-36-49_Grabczuk.mp3 Krzysztof Grabczuk o programie PO ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Grabczuk (PO)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 16.37

Czytaj także

Donald Tusk uratuje PO? Karnkowski: sondaże pokazują, że tak się nie stanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 15:00
- W Donaldzie Tusku pokładano naprawdę wielkie nadzieje - czekano na niego jako na osobę, która uratuje Platformę. To się jednak nie potwierdza - widzimy, że sondaże się zatrzymały - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, "GPC").  
rozwiń zwiń