Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE

2021-07-30, 17:28

Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE
Paulina Hennig-Kloska . Foto: PR24/AK

Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską. Na początku maja rząd szybko wypychał ten dokument, (...) a teraz wciąż nie został on zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, twierdząc, że jest to konsekwencja nieprzestrzegania przez Polskę orzeczeń TSUE.

Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej - powiedział w piątek PAP prezydent Andrzej Duda, pytany o pismo Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W piśmie skierowanym do prezydenta Pierwszy Prezes SN zwróciła się z apelem o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i niebudzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym poseł Paulina Hennig-Kloska.

Powiązany Artykuł

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. Prezydent: będą potrzebne zmiany ustawodawcze

Polityk Polski 2050 stwierdziła, że prace wokół Izby Dyscyplinarnej są ostatnią szansą rządu, by uchronić Polskę przed karami, które grożą nam w przypadku niewykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym ten nakazał Polsce zawieszenie wykonywania przepisów o ID SN.

- Wszystko wskazuje na to, że pani I Prezes SN zorientowała się, że może ponosić za nieprzestrzeganie wyroku TSUE również osobistą odpowiedzialność, toteż poprosiła o zmianę. To też pokazuje, jak mocno, I Prezes SN, która powinna być niezależną prezes Sądu Najwyższego, patrzy w stronę polityków, zamiast na podstawie wyroku TSUE zawiesić po prostu funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj również:

Poseł przyznała, że nie wie, jaka kara za nieprzestrzeganie orzeczeń TSUE nam grozi, ale - jak stwierdziła - już ponosimy konsekwencje "nieprzestrzegania prawa unijnego". - Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską - wyjaśniła.

- Na początku maja rząd szybko wypychał dokument pt. KPO i przyjmował - poganiając również Senat - Fundusz Odbudowy, ratyfikację wspólnych zasobów własnych UE, mówiąc, że te pieniądze są Polsce bardzo potrzebne, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy powinny stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. I dzisiaj mamy taką sytuację, że naprawdę potrzebujemy tych pieniędzy na ważne, kluczowe z punktu widzenia przyszłości polskiej gospodarki, ale także jej konkurencyjności inwestycje i reformy, a polski KPO wciąż nie został zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paulina Hennig-Kloska o Izbie Dyscyplinarnej SN ("Rozmowa PR24") 12:04
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 16.36

PAP/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej