X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mam nadzieję, że zarzuty się nie potwierdzą". Sachajko o sprawie Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 18:34
 - Sprawa jest bardzo poważna, konsekwencje mogą być daleko idące - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. 

O uchylenie  immunitetu wnioskowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

cba free 1200.jpg
Syn prezesa NIK zatrzymany przez CBA. Jakub B. usłyszy zarzuty

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sprawa jest bardzo poważna. - Jeżeli zarzuty byłyby prawdziwe, jeżeli miałyby pokrycie w dokumentach, to znaczy, że przez wiele lat źle działały instytucje państwowe sprawdzające Mariana Banasia, który piastował ważne urzędy w Polsce. Konsekwencje tego powinny być bardzo daleko idące. Mam nadzieję, że zarzuty wobec Mariana Banasia się nie potwierdzą, ale wszystko trzeba wyjaśnić - powiedział Jarosław Sachajko. 

W piątek funkcjonariusze Centralnego Biuro Antykorupcyjnego zatrzymali w piątek syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Razem z nim w ręce służb wpadł dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie. Chodzi o śledztwo prowadzone w sprawie fałszywych oświadczeń majątkowych składanych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Jakub B. jest społecznym doradcą prezesa NIK. - Całkiem możliwe, że młody człowiek połakomił się na szybkie pieniądze, na próby wyłudzeń. Niestety mamy ich w Polsce bardzo dużo. Czekamy na wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. Sprawy związane z korupcją powinny być bardzo szybko osądzane. We wrześniu powinna być przyjęta ustawa antykorupcyjna. Potrzebni są sędziowie pokoju, by 50-70 proc. spraw w sądach rejonowych zostało przez nich przejęte, by sprawy korupcyjne były szybko prowadzone - podkreślił poseł Kukiz'15. 

Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 000 zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Prokuratura zamierza postawić prezesowi NIK również zarzut przestępstwa skarbowego polegającego na zaniżaniu w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychodów z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 000 zł z należnego podatku dochodowego.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozmowa PR 24"

Prowadził: Adrian Klarenbach

GośćJarosław Sachajko (Kukiz'15)

Data emisji: 23.07.2020

Godz. emisji: 17.35

PR24/jatom

Czytaj także

"Trzeba wierzyć prokuraturze". Bogdan Rzońca o sprawie Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 17:20
- Marian Banaś to poważny polityk i niezwykle zasłużony działacz opozycji z okresu stanu wojennego. Trzeba jednak wierzyć prokuraturze, że znalazła twarde dowody, która przekonają sąd do zatrzymania prezesa NIK - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca. 
rozwiń zwiń