X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie ma odwrotu". Jan Mosiński o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 18:25
- Samo słowo przepraszam i kajanie się różnego rodzaju przedstawicieli niemieckiej dyplomacji przy okrągłych rocznicach przed jest miłe dla ucha, natomiast reparacje powinny zostać wypłacone - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że władze w Berlinie nerwowo reagują na na temat reparacji. - Tutaj jednak nie ma odwrotu. Niemcy dokonali nie tylko ludobójstwa, ale również grabieży polskiego majątku. Polsce należy się odszkodowanie. Podobnie, jak Niemcy wypłacają odszkodowania innym państwom, które okupowały podczas II wojny światowej - powiedział Jan Mosiński. 


Cezary GMyz.jpg
"Rachunek moralny nie jest zamknięty". Cezary Gmyz o reparacjach wojennych ze strony Niemiec

Poseł PiS podkreślił, że Niemcy nie uciekną od tej odpowiedzialności. - Samo słowo przepraszam i kajanie się różnego rodzaju przedstawicieli niemieckiej dyplomacji przy okrągłych rocznicach przed jest miłe dla ucha, natomiast reparacje powinny zostać wypłacone. Stanowi to wyzwanie również dla strony niemieckiej, która powinna być partnerem do rozmów, a nie jedynie mówić, że wszystko zostało uregulowane. Nie zostało uregulowane - tłumaczył Jan Mosiński.  

W kontekście reparacji mówi się też o restytucji mienia.  - Tego typu tematy wymagają spokoju i ciszy gabinetowej. Należy informować opinię publiczną o postępach prac. Natomiast PRL przekazała piętnastu państwom potężne odszkodowania z tytułu przejęcia majątku. Ci, którzy pozostawili swoje dobra będą mogli dochodzić swoich racji w ciągu 30 lat od podjęcia decyzji administracyjnej. Po tym terminie jest jeszcze droga postępowania cywilnego. Przy reparacjach tego nie ma, musimy się przepychać na świecie i przypominać, że Polska najbardziej ucierpiała w wyniku wybuchu II wojny światowej pod kątem ludobójstwa i grabieży majątku - podsumował Mosiński. 


Posłuchaj
11:53 PR24_mp3 2021_07_22-17-35-10.mp3 Jan Mosiński gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Po II wojnie światowej Biuro Odszkodowań Wojennych wyceniło odszkodowania dla Polski na 50 mln ówczesnych dolarów. Przeliczając te kwotę na obecną siłę nabywczą byłoby to 850 mld dolarów.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jan Mosiński (PiS)
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 17.35

PR24

Czytaj także

"Na gruncie prawnym sprawa nie jest zamknięta". Piotr Cywiński o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:15
- Ubolewam nad tym, że raport dotyczący reparacji wojennych przygotowany przez posła Mularczyka z PiS nie jest Niemcom przedkładany w sposób oficjalny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z "Sieci". Gośćmi audycji byli też: Dawid Wildstein z TVP oraz Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń