X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Racja jest po naszej stronie". Piotr Kaleta o skardze ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:22
 - Urzędników europejskich trzeba trochę zrozumieć. Oni nie zdają sobie sprawy, czym była komuna, że wycisnęła piętno również na wymiarze sprawiedliwości, że sprawy pozostają nieuporządkowane i reformę trzeba przeprowadzić dla obywateli. Polacy zasługują na sprawiedliwość, a nie na wyroki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes TSUE zdecydował o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących mechanizmu warunkowości, służącego ochronie budżetu UE w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Rozprawa odbędzie się 11 i 12 października. Chodzi o skargi, jakie Polska i Węgry w marcu złożyły do Trybunału na tzw. mechanizm warunkowości w budżecie UE.


Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 trudniej jest dywagować, jaki będzie wyrok. - Jestem jednak przekonany, że racja jest po naszej stronie. Nie łamiemy praworządności. Trzeba tylko tłumaczyć, dlaczego przeprowadzamy reformę sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. Jak to w Polsce wyglądało i jak powinno? Pokazanie ostatnich spraw procesowych będzie jednym argumentów, w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy. Byłbym w stanie zaryzykować tezę, że urzędników europejskich trzeba trochę zrozumieć. Oni nie zdają sobie sprawy czym była komuna, że wycisnęła piętno również na wymiarze sprawiedliwości, że sprawy pozostają nieuporządkowane i reformę trzeba przeprowadzić dla obywateli. Polacy zasługują na sprawiedliwość, a nie na wyroki - powiedział Piotr Kaleta. 

Dodał, że argumenty przeciwko Polsce ws. rzekomego łamania praworządności wciąż są takie same. - Sugeruję urzędasom europejskim, by podjęli jedną uchwałę, że w Polsce permanentnie łamane jest prawo, by na każdym posiedzeniu PE podejmowano rezolucję o "łamaniu praworządności w Polsce". To już jest nudne i śmieszne, groteskowe, czasami groźne. Trzeba jakoś z tym żyć, ale poradzimy sobie, będzie dobrze - podsumował Kaleta. 


Posłuchaj
12:18 PR24_mp3 2021_06_11-16-35-28.mp3 Piotr kaleta gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

W maju Parlament Europejski złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek, aby ten w przyspieszonym trybie zajął się skargą Polski i Węgier, dotyczącą mechanizmu powiązania unijnych funduszy z praworządnością.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Kaleta (PiS)
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 16.35

PR24

Czytaj także

Skargi Polski i Węgier na unijny mechanizm warunkowości. TSUE zajmie się nimi w trybie przyspieszonym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:32
Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargi na mechanizm uzależniającym wypłatę funduszy od kwestii praworządności. Tak zdecydował prezydent Trybunału w Luksemburgu.
rozwiń zwiń