X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Naciski PE ws. Polski. Kasprzak: zaciera się trójpodział władzy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 17:43
- To jest złe rozwiązanie. Powinniśmy szukać dobrych wzorców, odwoływać się do klasyków demokracji, do trójpodziału władzy, bo widać, że z czasem zaciera się to w poszczególnych krajach europejskich i później też na szczeblu Parlamentu Europejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak z PSL-u, komentując działania Parlamentu Europejskiego wobec Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". W "Rozmowie PR24" mówił o tym poseł PSL-u Mieczysław Kasprzak.

shutterstock flaga polski ue 1200.jpg
"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Gość PR24 odniósł się do twierdzenia, że politycy Parlamentu Europejskiego próbują wywierać wpływ na Komisję Europejską, a pośrednio także na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak stwierdził, "żyjemy w dziwnym świecie", w którym coraz trudniej dostrzec rozróżnienie na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jego zdaniem podobna sytuacja dotyczy Polski.

- Widać to we władzy ustawodawczej. Większość ministrów to są posłowie. Nie wiem, czy tak powinno być. Tak to jest. To pokazuje, jak ta władza nawzajem się zlewa, zazębia. I później władza sądownicza również. Tu nie ma się co dziwić - mówił Mieczysław Kasprzak.

Czytaj również:

"Szukać dobrych wzorców"

Pytany o to, czy Parlament Europejski ma prawo straszyć Komisję Europejską rozwiązaniem jej, jeśli ta nie będzie godzić się z decyzjami PE, poseł PSL-u stwierdził, że Parlament wyłaniany jest w drodze demokratycznych wyborów i jako taki ma demokratyczny mandat, tymczasem Komisja pełni funkcję rządu. - W rządach krajowych też tak jest. Kiedy rząd nie realizuje poleceń, to można go odwołać - mówił.

To samo - zauważył - dzieje się w kontekście np. sędziów TSUE, którzy też są wyznaczani przez polityków. - Czyli mamy taki bałagan totalny już. Tak jak powiedziałem, jest to złe rozwiązanie. Powinniśmy szukać dobrych wzorców, odwoływać się do klasyków demokracji, do trójpodziału władzy, bo to widać, że z czasem zaciera się w poszczególnych krajach europejskich i później też na szczeblu Parlamentu Europejskiego - dodał Mieczysław Kasprzak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:11 PR24_mp3 2021_06_10-16-35-55_Kasprzak.mp3 Mieczysław Kasprzak w kontekście uchwalonej w PE rezolucji uderzającej w Polskę ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL)
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 16.35

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Dr Rydliński: na naszych oczach upada stereotyp Niemiec jako wzorca dobrej organizacji i skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 08:42
- Niemcy, przez wiele lat, jawiły nam się jako szczyt dobrej organizacji i skuteczności. Dziś widać, że ten stereotyp na naszych oczach dekomponuje się. To wszystko może mieć również skutki polityczne - powiedział politolog dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frakcja Schumana w Parlamencie Europejskim? Prof. Krysiak: dążymy do tego, aby powstała

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 20:15
- Frakcja Schumana miałaby przeciwstawiać się zapędom Francji i Niemcom do tworzenia superpaństwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista. 
rozwiń zwiń