X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstytucja 3 maja. Prof. Grabowska: to było wielkie święto

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 18:06
- Było to wielkie święto dla wszystkich uczestników. Nie tylko dla tych, którym udało się przeforsować Konstytucje, ale dla zwykłych ludzi którzy gromadzili się na dziedzińcu i wokół Zamku Królewskiego - powiedziała prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka.
Fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Fragment obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Domena publiczna

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. 

Oświecenie 1200 Wiki.jpg
Konstytucja 3 maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie. Czy na pewno?

"Wielkie święto"

Prof. Genowefa Granowska zwróciła uwagę na znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Było to wielkie święto dla wszystkich uczestników. Nie tylko dla tych, którym udało się przeforsować Konstytucje, ale dla zwykłych ludzi którzy gromadzili się na dziedzińcu i wokół Zamku Królewskiego - powiedziała.

Czytaj także:

Prof. Henryk Domański zaznaczył, że większość mieszkańców ówczesnej Polski nie miała świadomości znaczenia tego aktu. - Konstrukcja państwa polskiego była dużo prostsza niż teraz. Wtedy świadomość, że uchwalana jest Konstytucja była niska. Do większości społeczeństwa nie docierało to, że coś się odbywa - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:54 PR24_mp3 2021_05_03-17-35-03.mp3 prof. Genowefa Grabowska i prof. Henryk Domański o Konstytucji 3 maja ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Genowefa Grabowska (konstytucjonalistka), prof. Henryk Domański (socjolog)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 17.35

dz

Czytaj także

#3MajaPoKrólewsku. Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:20
Zamek Królewski przygotował wystawę "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej". - Od 4 maja ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Już nie możemy się doczekać, kiedy powitamy w naszych progach pierwszych gości - mówi Michał Sobieraj z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Sejmu: siłą Konstytucji 3 Maja było poszanowanie praw jednostki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:14
"230 lat temu powstała pierwsza spisana konstytucja w nowożytnej Europie; jej siłą było poszanowanie praw jednostki, manifestacja suwerenności politycznej i dążenie do budowy silnego państwa; świętujmy wspólnie to wydarzenie" - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 17:00
- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.
rozwiń zwiń