X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Bosak: nie zagłosuję za funduszem odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 17:35
- Fundusz odbudowy stanowi rozszerzenie uprawnień unijnych na obszary, do których UE nigdy nie miała uprawnień - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: PR24

W piątek zakończył się szczyt UE, na którym doszło do porozumienia w sprawie kolejnego unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Środki przewidziane w budżecie i funduszu odbudowy są rekordowe, stanowią ok. 2 proc. unijnego dochodu narodowego brutto. Lipcowe porozumienie zawarte w Brukseli zakłada bowiem powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Do tego dochodzi budżet UE na kolejną siedmiolatkę - wyniesie 1,074 bln euro.


Jan Parys 1200.jpg
"W negocjacjach z UE trzeba mówić jednym głosem". Jan Parys o unijnym budżecie

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że fundusz odbudowy ma dopiero powstać i będzie zupełnie nowym instrumentem unijnej polityki. - Musi też zostać zatwierdzony przez parlamenty krajowe państw UE. Wystarczy, że jedno państwo się zbuntuje, będziemy mieli sytuację patową. Konfederacja nie ustaliła jeszcze, jak zagłosuje. Natomiast ja na pewno nie zagłosuję za, bo fundusz odbudowy stanowi rozszerzenie uprawnień unijnych na obszary, do których UE nigdy nie miała uprawnień. Chodzi o emitowanie długu i centralną politykę budżetową. Politykę budżetową powinny prowadzić państwa członkowskie, a nie Bruksela - powiedział poseł Konfederacji. 

Czytaj również:

Krzysztof Bosak wyjaśnił również, że znaczna część pieniędzy z funduszu odbudowy będzie przeznaczona na konkretne cele zbieżne z zamierzeniami Eurostatu. - Oni mają pewną wizję, jak UE ma wyglądać. Kiedy dostają do rąk nowe zabawki, to używają ich zgodnie ze swoimi celami. Nie pozostawiają swobody społeczeństwom narodów europejskich - dodał Bosak. 


Posłuchaj
13:51 PR24_AAC 2020_12_15-16-35-42.mp3 Krzysztof Bosak gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy daje Polsce ok. 160 mld euro (57 mld euro w ramach funduszu odbudowy). Od wynegocjowanych pieniędzy trzeba odliczyć pożyczki i to, co będzie naszym wkładem do sfinansowania bezzwrotnych dotacji i wieloletnich ram finansowych.

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24

Czytaj także

"Udało się uniknąć UE dwóch prędkości". Dr Gajewski o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:57
- Są realne powody, dla których opozycja może chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak wyglądałaby przyszłość UE po ewentualnym polskim wecie, natomiast ryzyka z tym związane były bardzo poważne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli również Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń. 
rozwiń zwiń