X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To fatalna ustawa". Jakub Kulesza o "Piątce dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:15
- Każda osoba, która zna realia polskiej wsi, rolnictwa i hodowli zwierząt, wie, że to jest ustawa fatalna - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Kulesza poseł Konfederacji. - Ta ustawa jest nowelizowana nie w imię dobra zwierząt, ale w imię lewicowej ideologii - dodał.
Jakub Kulesza
Jakub Kulesza Foto: PR24/AK

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił projekt ustawy o ochronie zwierząt. PiS chce, by w Polsce była zakazana hodowla zwierząt na futra, schroniska dla zwierząt były częściej kontrolowane, a trzymanie psów na łańcuchach zostało ograniczone.

Tzw. Piątka dla zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego.


Według Jakuba Kuleszy nie ma żadnego powodu, żeby zmieniać istniejący od wieków porządek rzeczy.

- Żyjemy w świecie, gdzie ludzkość - jeden gatunek dostosował do siebie inne gatunki - przypomniał poseł Konfederacji, który podkreślił, że istnieje wiele różnych przepisów, które mają na celu minimalizowanie cierpienia zwierząt. Tak dzieje się m.in. we wzbudzającej najwięcej kontrowersji branży hodowli zwierząt futerkowych, gdzie jego zdaniem warunki hodowli są "sterylne, wręcz laboratoryjne".

Czytaj także:

- W branży futerkowej jest praktykowana zasada polegająca na tym, aby nie potęgować zbędnego cierpienia zwierząt. Ktoś, kto chce ten system wywrócić do góry nogami, kieruje się lewicową ideologią. Chodzi o to, żeby nie było żadnych zwierząt hodowlanych (...) i doprowadzić do tego, żebyśmy żywili się jedynie roślinami - przekonywał poseł Konfederacji. - Ustawa "Piątka dla zwierząt" jest nie w imię dobra zwierząt, ale w imię lewicowej ideologii. Każda osoba, która zna realia polskiej wsi, rolnictwa i hodowli zwierząt, wie, że jest to ustawa fatalna  - dodał.

Sejm_ok.jpg.jpg
"Lewica mogła sama podjąć temat ochrony praw zwierząt". Makowski o programie "Piątka dla zwierząt"

Gość PR24 zwracał ponadto uwagę na aspekty ekonomiczne związane z nowelizacją komentowanej ustawy o ochronie zwierząt.

- Czym różni się norka mieszkająca w klatce potem przerabiana na futro od cielaka przerabianego następnie na pasek czy na skórzane buty (...)? - pytał Jakub Kulesza. Poseł zwrócił ponadto uwagę na ubój rytualny, który dla wielu polskich hodowców m.in. drobiu stanowi podstawowy obszar zysku.

- Rynek związany z ubojem rytualnym to ponad 1,5 mld ludzi na całym świecie. Zamknięcie się na ten rynek oznacza olbrzymie kłopoty branży drobiarskiej - argumentował Jakub Kulesza.

Więcej w nagraniu.  

* * *

Posłuchaj

12:20 KULESZA.mp3 15.09.2020 Jakub Kulesza: Rynek związany z ubojem rytualnym to ponad 1,5 mld ludzi na całym świecie. (Rozmowa PR24)

 

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Jakub Kulesza (Konfederacja)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 17:35

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wrażliwość na zwierzęta łączy wszystkich". Gosek o "Piątce dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:17
- Trzeba podjąć optymalną dla ochrony zwierząt decyzję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek. Gościem audycji "Dwie strony" była również poseł Lewicy Monika Pawłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele propozycji już udało się wprowadzić. Wojciech Skurkiewicz o ustawie PiS dot. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:18
- Liczymy na to, że krąg osób, które poprą tę inicjatywę w parlamencie, będzie zdecydowanie szerszy niż środowisko Prawa i Sprawiedliwości - tak o projekcie ustawy dotyczącym ochrony zwierząt mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Szef Respect for Animals: popiera go większość ludzi na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:24
- Plan wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce jest bardzo mile widziany i spotka się z poparciem większości ludzi na świecie - oznajmił w komentarzu Mark Glover, dyrektor organizacji Respect for Animals.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy PiS o ochronie zwierząt. Wiemy, kiedy zajmie się nim Sejm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 11:22
- Na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na środę i czwartek Sejm zajmie się projektem nowelizacji o ochronie zwierząt autorstwa PiS - przekazał wicemarszałek Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piątka dla zwierząt wywołuje tarcia". Jałowiczor o rozmowach w obozie Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:30
- Na pewno kwestią sporną wśród koalicjantów obozu rządzącego jest swego rodzaju zawieszenie konserwatywnych postulatów - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta tygodnika "Gość Niedzielny".
rozwiń zwiń