X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Gdula: Solidarność obudziła nadzieje, którymi wciąż żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 18:15
- Porozumienia sierpniowe to jeden z najważniejszych momentów w powojennej historii Polski, który tworzy naszą współczesną mitologię - mówił w Polskim radiu 24 Maciej Gdula (Lewica).
Maciej Gdula
Maciej GdulaFoto: PR24

31 sierpnia 1980 roku po 18 dniach strajku okupacyjnego w sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne porozumienia. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce, w której wzięło udział 700 zakładów pracy, i doprowadziły do powstania Niezależnych Związków Zawodowych.

Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

1200_Duda_EN.jpg
Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę strajków z 1980 r. Prezydent: Solidarność wyrosła na żądaniu wolności

Maciej Gdula podkreślał znaczenie wydarzeń sierpnia 1980 r. - Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięła nasza dzisiejsza Polska, to mówimy, że jest to Polska z marzeń Solidarności. Możemy się spierać o to, czy wszystkie te marzenia zostały spełnione, ale dla większości z nas jest to miejsce wspólne. Jest mało szlachetne, że nie wszyscy pamiętają o najważniejszych postaciach, ale to wciąż jest moment przełomowy, założycielski. Ciężko jest mówić o Solidarności i nie wspominać o Lechu Wałęsie - zaznaczył.


Posłuchaj
12:11 [PR24]PR24 (PCM) 31 sierpień 2020 17_34_20.mp3 31.08.2020 Prof. Maciej Gdula (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

 

"Mit, na którym można budować"

- Jest wokół Solidarności gra o to, czyja ona jest, kto ma do niej większe prawo, to nie jest szlachetne, to jest małostkowe. Niewątpliwie jest to ruch społeczny, który obudził nadzieje, którymi wciąż żyjemy, marzenie zbudowania Polski, w której ludzie żyją godnie, pomagają sobie, są ze sobą solidarni, w której nie ma nienawiści. To jest ważne dla większości Polaków. To dobry mit, na którym można budować, który nie został zniszczony - podkreślał poseł Lewicy.

Premier Solidarność PAP-1200.jpg
Premier: tak jak Polacy w 1980 roku, Białorusini walczą o wolność, demokrację i suwerenność

Komunistyczne władze podpisując porozumienia sierpniowe, zgodziły się między innymi na: utworzenie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Wydarzenia Sierpnia '80 zapoczątkowały przemiany ustrojowe w Polsce, do których doszło 9 lat później, a następnie także w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Maciej Gdula

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/IAR/ka

Czytaj także

"Solidarności zawdzięczamy niepodległość". Truskawa o Sierpniu '80

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:16
- Słowo "solidarność" zaczęło wtedy nabierać rzeczywistego znaczenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walka toczyła się o państwo, które miałoby wspierać obywateli". Maciej Rosalak o wydarzeniach sprzed 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:00
- Nastrój tamtych dni był wyjątkowy, byłem wtedy dziennikarzem relacjonującym to, co działo się w Stoczni - tak o wydarzeniach w Gdańsku, 40 lat temu, mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomyślałam, że nie mogę stać obok". Była opozycjonistka wspomina Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:38
- W domu otrzymałam takie wychowanie - tata wpoił mi, że trzeba mieć odwagę działać zgodnie z własnymi przekonaniami. Po wielkich wahaniach, ze świadomością konsekwencji, jakie się z tym wiązały, pomyślałam, że muszę to zrobić, żeby mieć szacunek dla samej siebie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Kubasiewicz, działaczka opozycji w PRL.
rozwiń zwiń