Maciej Gdula: Solidarność obudziła nadzieje, którymi wciąż żyjemy

2020-08-31, 18:15

Maciej Gdula: Solidarność obudziła nadzieje, którymi wciąż żyjemy
Maciej Gdula. Foto: PR24

- Porozumienia sierpniowe to jeden z najważniejszych momentów w powojennej historii Polski, który tworzy naszą współczesną mitologię - mówił w Polskim radiu 24 Maciej Gdula (Lewica).

31 sierpnia 1980 roku po 18 dniach strajku okupacyjnego w sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne porozumienia. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce, w której wzięło udział 700 zakładów pracy, i doprowadziły do powstania Niezależnych Związków Zawodowych.

Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_EN.jpg
Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę strajków z 1980 r. Prezydent: Solidarność wyrosła na żądaniu wolności

Maciej Gdula podkreślał znaczenie wydarzeń sierpnia 1980 r. - Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięła nasza dzisiejsza Polska, to mówimy, że jest to Polska z marzeń Solidarności. Możemy się spierać o to, czy wszystkie te marzenia zostały spełnione, ale dla większości z nas jest to miejsce wspólne. Jest mało szlachetne, że nie wszyscy pamiętają o najważniejszych postaciach, ale to wciąż jest moment przełomowy, założycielski. Ciężko jest mówić o Solidarności i nie wspominać o Lechu Wałęsie - zaznaczył.


Posłuchaj

31.08.2020 Prof. Maciej Gdula (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 12:11
+
Dodaj do playlisty

 

"Mit, na którym można budować"

- Jest wokół Solidarności gra o to, czyja ona jest, kto ma do niej większe prawo, to nie jest szlachetne, to jest małostkowe. Niewątpliwie jest to ruch społeczny, który obudził nadzieje, którymi wciąż żyjemy, marzenie zbudowania Polski, w której ludzie żyją godnie, pomagają sobie, są ze sobą solidarni, w której nie ma nienawiści. To jest ważne dla większości Polaków. To dobry mit, na którym można budować, który nie został zniszczony - podkreślał poseł Lewicy.

Powiązany Artykuł

Premier Solidarność PAP-1200.jpg
Premier: tak jak Polacy w 1980 roku, Białorusini walczą o wolność, demokrację i suwerenność

Komunistyczne władze podpisując porozumienia sierpniowe, zgodziły się między innymi na: utworzenie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Wydarzenia Sierpnia '80 zapoczątkowały przemiany ustrojowe w Polsce, do których doszło 9 lat później, a następnie także w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Maciej Gdula

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/IAR/ka

Polecane

Wróć do strony głównej