X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wycofanie żołnierzy USA z Niemiec. Poseł PiS: to nie jest nic zaskakującego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:53
- Informacja o wycofaniu z Niemiec przez USA 12 tys. swoich żołnierzy, z czego ponad połowa wróci do swojego kraju, choć niedobra, nie jest zaskakująca. Skoro Niemcy stwierdziły, że nie będą podnosić finansowania w ramach państw NATO, to nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki.
Bartosz Kownacki
Bartosz KownackiFoto: PR24

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper poinformował, że Stany Zjednoczone wycofają z Niemiec 12 tys. żołnierzy. 6400 z nich wróci do USA, a 5600 zostanie przeniesionych do innych krajów Europejskich. Jako nowe lokalizacje Mark Esper wymienił Włochy i Belgię. Powiedział też o planach zwiększenia rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce. Potwierdził to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - zapewnił, że wojsk amerykańskich będzie w naszym kraju więcej niż dotychczas.

Mariusz Błaszczak FREE_1200.jpg
"Będzie więcej żołnierzy USA w Polsce". Szef MON ucina spekulacje

"Nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję"

Na razie jednak nie wiadomo, jak liczny kontyngent żołnierzy USA trafi z Niemiec do Polski. Mowa jest o co najmniej tysiącu dodatkowych wojskowych, ale spekuluje się, że może ich być nawet dwa tysiące. Bartosz Kownacki przyznał, że obecnie nie jest w stanie określić, ilu ostatecznie amerykańskich żołnierzy będzie stacjonować w naszym kraju zamiast u naszych zachodnich sąsiadów. - To są poufne negocjacje między Ministerstwem Obrony Narodowej a odpowiednim departamentem obrony w USA. To te agendy między sobą ustalają, jaka ma być liczba wojsk - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
13:58 PR24_AAC 2020_07_30-17-34-51.mp3 Bartosz Kownacki: skoro Niemcy stwierdziły, że nie będą podnosić finansowania w ramach państw NATO, to nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły decyzję o redukcji żołnierzy w Europie ("Rozmowa PR24")

 

Były wiceminister obrony narodowej przyznał jednak, że jest zasmucony decyzją amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o odchudzeniu liczby żołnierzy stacjonujących w Niemczech. - Im więcej wojsk USA w Europie, tym lepiej, w tym także dla Polski. Ale ta informacja nie jest zaskakująca, bo od wielu lat było widać stosunek państw "starej" Europy, czyli zwłaszcza Niemiec i Francji do Stanów Zjednoczonych - stwierdził Bartosz Kownacki.

Czytaj także:

Nawiązał tu do decyzji kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że jej kraj nie będzie łożył coraz więcej na obronność w ramach NATO, a więc tyle, ile oczekują Amerykanie - do poziomu 2 proc. PKB. - Skoro Niemcy stwierdziły, że nie będą podnosić finansowania w ramach państw NATO, to nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły decyzję o redukcji ilości żołnierzy w Europie - powiedział.

"Proste polityczne zagranie Rafała Trzaskowskiego"

EN_ulica_Lecha_Kaczyńskiego1200.jpg
Przywrócenie ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. "Początek sesji, a klub PO już zdjął z porządku obrad ten punkt"

Bartosz Kownacki odniósł się także do kwestii przywrócenia ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Stołeczni radni na czwartkowej sesji mieli nad tym debatować, ale dotyczący tego punkt został jednak zdjęty z porządku obrad. - Nie jestem tym zaskoczony. Słowa Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii wyborczej o przywróceniu w Warszawie ul. Lecha Kaczyńskiego stanowiły proste polityczne zagranie. Miały pokazać, że ubiegający się o krajową prezydenturę włodarz stolicy nie jest z twardego jądra Platformy Obywatelskiej. A przecież wiadomo, że się z niego wywodzi - podkreślił poseł PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

GośćBartosz Kownacki (poseł PiS)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 17.34

Polskie Radio 24/bb

Czytaj także

USA przerzucą część wojsk z Niemiec do Polski? Ekspert: przeciekami do mediów też się gra

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:30
- Obracamy się w sferze spekulacji. Jest to też jednak sygnał polityczny. W naszym interesie jest utrzymanie spoistości NATO - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, specjalista ds. bezpieczeństwa i obronności. Dziennik "Wall Street Journal” poinformował, że prezydent USA Donald Trump polecił Pentagonowi wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. "Część wycofywanych z Niemiec wojsk USA zostanie skierowana do Polski" - podał Reuters. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywrócenie ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Wiceszef MSWiA: Trzaskowskiemu mówimy "sprawdzam"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:31
- Rafał Trzaskowski na razie nie spełnił obietnicy przywrócenia w Warszawie ul. Lecha Kaczyńskiego. Teraz chcemy mu powiedzieć: sprawdzam. Skoro jest zgoda jego samego i jego radnych na to, aby Lech Kaczyński został uhonorowany, to nie widzę przeszkód - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
rozwiń zwiń