X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Marcin Warchoł: w walce z pedofilią widać zmiany

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:15
- Sprawy były umarzane w poprzednich latach, te osoby dziwnym trafem nie mogły trafić na ławę oskarżonych, nie otrzymywały zarzutów, dzisiaj to się dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. 
Audio
  • 21.05.2020 Marcin Warchoł (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)
Marcin Warchoł
Marcin WarchołFoto: PR24/MR

Trzech prokuratorów pod kierownictwem Dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego dokona analizy i oceny okoliczności wynikających z filmu Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało" - poinformowała Prokuratura Krajowa. Takie polecenie wydał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Sylwester Latkowski PAP Arch-1200.jpg
"Reakcja wielu mediów to bagatelizowanie tematu". Publicysta o filmie "Nic się nie stało"

Marcin Warchoł podkreślał rosnącą skuteczność prokuratury w walce z różnego rodzaju patologiami. - Przypomnę inną sprawę z Pomorza, sprawę mafii lichwiarskiej, gdzie 1500 aktów notarialnych jest pod lupą prokuratury. Setki ludzi traciły dach nad głową przez bezwzględnych lichwiarzy i oszustów. Sprawa ta ruszyła dzięki ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Wcześniej 90 proc. takich spraw było umarzanych. Tutaj mamy do czynienia z taką samą sytuacją - stwierdził.

Jak zaznaczył Marcin Warchoł, widać gigantyczną różnicę w sposobie podejścia zarówno do tematu pedofilii, jak i przestępczości zorganizowanej. - Wcześniej prokuratura nie chciała się tym zajmować, chowała sprawę pod dywan. To samo było w przypadku mafii VAT-owskiej i  lichwiarzy. Przepadków mienia przestępców jest w tej chwili 5 razy więcej niż w 2014. Ówczesne działania prokuratury były przejawem bezradności państwa z tektury, niezdolnego do wojny z mafią lekową, lichwiarską, mieszkaniową. Dlatego doszło do zmian - stwierdził.

- Nie ma znaczenia, kim jest sprawca, jak bardzo jest znany, jaki wykonuje zawód. Każdy, kto dopuszcza się pedofilii, musi być karany z całą surowością - mówił wiceminister.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]  "Często zmowa milczenia panuje w kręgu najbliższych dziecka". Barbara Piwnik o filmie Latkowskiego

Prokuratura Krajowa poinformowała, że postępowanie, o którym mowa w filmie Sylwestra Latkowskiego, dotyczy zdarzeń z lat 2007-2015, jednak dopiero w wyniku polecenia Prokuratora Generalnego z lipca 2017 roku doszło do intensyfikacji prowadzonych czynności oraz podjęcia kilku umorzonych spraw, których wynikiem było skierowanie aktów oskarżenia.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 17.33

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podjęcie tej sprawy wymagało odwagi". Jan Pietrzak o filmie Sylwestra Latkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 14:32
- Wyciągnięcie tematu tak ważnego jak pedofilia przed oczy publiczności jest bardzo istotne i potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:31
- Pedofilia to pandemia naszych czasów, pandemia dewiacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań - wskazał. 
rozwiń zwiń