X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc". Wiceminister zdrowia o nakazie noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:20
- W Polsce występują tzw. osoby bezobjawowe. Choć nie mają gorączki czy kaszlu, to mogą w sposób nieświadomy zakażać innych. Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc i zabezpieczyć innych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Audio
  • Waldemar Kraska: Nie możemy sobie pozwolić na większą liczbę osób zarażonych. (Rozmowa PR24)
Waldemar Kraska
Waldemar KraskaFoto: PR24/AK

Do 7202 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach. Resort podał też, że zmarło kolejnych 12 osób. W sumie odnotowano dotąd 251 zgonów.

Waldemar Kraska mówił w PR24 o tym, że od czwartku 16 kwietnia wszystkich będzie obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych.

"Noszenie maseczek może tylko pomóc"

W tym tygodniu przepisy dotyczące noszenia maseczek zostaną doprecyzowane.

W Polsce występują osoby tzw. bezobjawowe. Choć nie mają gorączki czy kaszlu, to mogą w sposób nieświadomie zakażać innych (...) Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc i zabezpieczyć innych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czytaj także:

Maseczka shutterstock 1200.jpg
Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. Sprawdź, co musisz wiedzieć

9 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Następnie szef resortu zdrowia zaczął rozważać wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek. Na takie rozwiązanie w walce z koronawirusem zdecydowano się m.in. w Czechach. Lekarze już wcześniej apelowali o wprowadzenie takiego obowiązku.

"Na wakacje bym się w tym roku raczej nie nastawiał" 

Gość PR24 mówił także ogólnie o sytuacji epidemicznej w Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Wyraził nadzieję, że okres świąt nie wpłynie negatywnie na zachorowalność w Polsce. - Liczymy na to, że okres świąteczny i przedświąteczny nie będzie skutkował tym, że zakażeń pojawi się więcej. A tak mogło się zdarzyć, jeżeli nie przestrzegaliśmy zaleceń - powiedział Waldemar Kraska. - Wszyscy epidemiolodzy twierdzą, że szczyt zachorowań przed nami. Jesteśmy na pewno do tego przygotowani - dodał.

Prowadzący audycję pytał ponadto o perspektywy poluźniania wszelkich ograniczeń nałożonych na Polaków, w tym na przedsiębiorców, w związku z koronawirusem. - Wszelkie decyzje będziemy podejmować z wielką ostrożnością i z wielką rozwagą. Będziemy chcieli poluzować ten reżim w gospodarce, ale będzie to zależało od sytuacji epidemicznej w Polsce. Nie możemy sobie pozwolić na większą liczbę osób zarażonych - tłumaczył wiceminister zdrowia.

Czytaj także:

PAP samolot LOT wyładunek 1200.jpg
"Premier podjął słuszną decyzję". Wiceminister zdrowia o przylocie sprzętu z Chin

- Trudno powiedzieć, czy dzieci w tym roku szkolnym pójdą do szkoły. Nie chcę być wróżką. Wszystko zależy od tego, jak ta epidemia będzie przebiegała. W tym roku raczej nie nastawiałbym się na wakacje - dodał. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia 
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 17.35


Czytaj także

"Najważniejsze jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich". Wiceminister zdrowia o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 10:00
- Jestem lekarzem i zawsze widzę światełko w tunelu. Liczę na to, że działania jakie podjęliśmy, przyniosą efekt. Tylko ograniczenie kontaktów międzyludzkich powoduje, że epidemia może zostać opanowana - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści: stanowisko resortu zdrowia jest kluczowe w kwestii wyborów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:38
Zarówno Zbigniew Górniak, dziennikarz TVP3 Opole, jak i Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie", zgodzili się, że to właśnie oświadczenie ministra zdrowia na temat stanu epidemii koronawirusa w Polsce powinno wskazać, który termin wyborów prezydenckich będzie najbardziej bezpieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Produkujemy dziennie ponad tysiąc przyłbic". Sieć Badawcza Łukasiewicz włączyła się do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:56
- Doba od momentu zgłoszenia zapotrzebowania przez warszawski szpital do dostarczenia produktów, przy przestawieniu działalności laboratorium, uważam za bardzo dobry wynik. Teraz produkujemy dziennie ponad tysiąc przyłbic lekarskich - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa.
rozwiń zwiń