X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Paweł Szramka: emerytura bez podatku byłaby najlepszym rozwiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 18:24
- System emerytalny wymaga reformy, jest trupem, bo ZUS stał się praktycznie niewypłacalny. Budżet państwa musi wspomagać tę instytucję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Paweł Szramka.  
Audio
  • Paweł Szramka o systemie emerytalnym (Rozmowa PR24)
Paweł Szramka
Paweł SzramkaFoto: PR24

PiS zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami emeryci i renciści dostaną dodatkowe świadczenia - tak zwaną "trzynastą emeryturę". Takie oświadczenie złożyły w Sejmie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska i dwie inne posłanki z komisji polityki społecznej i rodziny, Teresa Wargocka i Joanna Borowiak.  W ubiegłym tygodniu Senat wniósł poprawki do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). 


karczewski 1200 pap.jpg
Stanisław Karczewski: trzynasta emerytura będzie wypłacana

Emerytura bez podatku 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 senatorowie chcieli, by trzynasta emerytura była stała. - Nie tylko daniną, która co roku jest wznawiana, co roku trzeba przygotowywać ustawę. Jako Koalicja Polska uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłaby emerytura bez podatku. To byłoby lepsze rozwiązanie niż "trzynastka", byłoby też na stale wpisane do polskiego prawa. Każdy z emerytów otrzymałby więcej pieniędzy przez cały rok niż jednorazowo w postaci "trzynastki" - powiedział Paweł Szramka. Dodał, że PSL nie mogło wcześniej wprowadzić tego rozwiązania, bo było tylko koalicjantem większej partii, która rządziła.

Dobrowolność składki ZUS

Jednym z postulatów Koalicji Polskiej jest dobrowolność składki ZUS. - Każdy z obywateli musi mieć świadomość, że jeśli nie będzie płacił składek, to nie będzie mógł liczyć na wysoką emeryturę. Każdy powinien brać odpowiedzialność za własne czyny. Jestem za tym, by każdy otrzymywał całą wypłatę do ręki i sam się ubezpieczał zdrowotnie i odkładał na emeryturę. Wtedy wiedziałby ile faktycznie zarabia, teraz prawie połowa pensji idzie do budżetu, Mamy z tego służbę zdrowia, którą i tak trzeba opłacać prywatnie.  Za wysokie daniny państwo nie oferuje nam adekwatnych korzyści - podsumował poseł Koalicji Polskiej.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach 
Gość: Paweł Szramka 
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24

       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co trzeba zrobić, aby nie stracić 13 emerytury, gdy do końca marca przechodzimy na "garnuszek" ZUS ?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:00
Sejm będzie wkrótce głosować nad projektem ustawy o trzynastej emeryturze. Te dodatkowe pieniądze mają trafić do 9,8 milionów osób już w kwietniu. Ale może jej nie dostać około 200 tysięcy osób, które do końca marca 2020 roku przechodzą na emeryturę. O tym problemie i sposobie jak tego uniknąć pisze dziennik"Fakt".
rozwiń zwiń