X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Wypij: coraz większe zrozumienie dla konieczności reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 17:00
- Nie widzę wspólnej troski o jakość wymiaru sprawiedliwości, widzę walkę części sędziów o zachowanie swoich wpływów. Dopóki nie złamiemy tego oporu, ciężko będzie zreformować wymiar sprawiedliwości - powiedział poseł Michał Wypij (Porozumienie). - Wierzę w konsekwencję i mądrość obozu rządzącego, przede wszystkim ministra Zbigniewa Ziobry - dodał.
Audio
  • Michał Wypij: "Oczekiwanie społeczne jest takie, żeby już nigdy w sądownictwie nie było tak, jak było".("Rozmowa PR24)
Michał Wypij
Michał WypijFoto: PR24/db

Senat zajmuje się projektem nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, a o regulacjach proponowanych przez posłów PiS negatywnie wypowiedziała się m.in. Małgorzata Gersdorf, która pojawiła się na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności w Senacie. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego stwierdziła, że „ustawa kagańcowa” zamyka usta sędziom. – Sąd Najwyższy będzie mógł co najwyżej orzekać o rozwodach, bo nic innego mu nie pozostanie – dodała.

"Dostosować wymiar sprawiedliwości do oczekiwań społecznych"

O tym, jak postępuje reforma sądownictwa, mówił w Polskim Radiu 24 poseł Michał Wypij.

- Oczekiwanie społeczne jest takie, żeby już nigdy nie było tak, jak było. Dziwię się, że część opozycji tego nie zrozumiała. Opozycja nie czuje społeczeństwa i dalej brnie w tym kierunku - stwierdził poseł, który pracę w Senacie nad nowelizacją dyscyplinująca sędziów podsumował krótko: "ci sami eksperci co zawsze, i te same tezy co zawsze".

Czytaj także:

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta: opozycja przekazuje za granicę kłamstwa o Polsce

Poseł Michał Wypij pytany w Polskim Radiu 24 o to, jaka jest stawka postępującej reformy sprawiedliwości, stwierdził, że "gra idzie o to, żeby dostosować wymiar sprawiedliwości do oczekiwań społecznych".

- Nie jest to łatwe, bo widać, że każdy ruch jest odbierany przez część środowiska sędziowskiego jako zamach na nich. Nie widzę wspólnej troski o jakość wymiaru sprawiedliwości, widzę walkę o zachowanie swoich wpływów. Dopóki nie złamiemy tego oporu, ciężko będzie zreformować wymiar sprawiedliwości. Wierzę jednak w konsekwencję i mądrość obozu rządzącego, przede wszystkim ministra Zbigniewa Ziobry - powiedział Michał Wypij, który przypomniał, że to właśnie na ministrze sprawiedliwości spoczywa odpowiedzialność za doprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości do końca.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Iwona Arent: to był marsz opozycji, a nie "Marsz Tysiąca Tóg"

"Rząd Zjednoczonej Prawicy zdeterminowany"

Gość PR24 stwierdził w rozmowie z Adrianem Klarenbachem, że przed 2015 roku nie było środowisk, które broniłyby wymiaru sprawiedliwości, zaniedbań i patologii, które w tym środowisku były widoczne i powszechnie krytykowane.

- Opozycja będzie ten konflikt eskalować, ale Rząd Zjednoczonej Prawicy ma determinację, żeby te zmiany kontynuować - powiedział Michał Wypij. - Część opozycji rozumie, że to droga donikąd. Myślę, że jeśli chodzi o szerszą masę, to zrozumienie dla konieczności reformy jest coraz większe - przekonywał poseł Porozumienia Jarosława Gowina.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik KRS: nie jestem zwolennikiem maszerowania w togach po mieście

Michał Wypij jest zdania, że uległa wzmocnieniu pozycja międzynarodowa Polski. - Dostaliśmy tekę rolnictwa (...), jesteśmy wiarygodniejsi jako partner i dlatego siła oddziaływania części polityków wykorzystujących do walki z rządem na arenie międzynarodowej instrumenty polityki wewnętrznej, będzie coraz mniejsza. Z korzyścią dla Polski. I tak powinno być - podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Michał Wypij (Porozumienie)
Data emisji: 14.01.20 
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Kosiński: mam poczucie zażenowania po "Marszu Tysiąca Tóg"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:11
- Ulica jest jedną z najbardziej radykalnych form wyrażania swoich opinii. Środowisko sędziowskie powinno być szczególnie wrażliwe na niezależność oderwania od polityki. Odczuwam zażenowanie po "Marszu Tysiąca Tóg" - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). Gościem Debaty Poranka był również Jerzy Mosoń ("Polish Market").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:50
- Stosunek Polaków do wspólnoty europejskiej niewątpliwie będzie pozytywny - ocenił w Polskim Radiu 24 profesor Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. - Ale od dobrych kilkudziesięciu miesięcy otwiera się nam ta świadomość, że jednak Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: UE się rozpadnie, jeśli będzie ingerować w wewnętrzne sprawy państw

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 15:32
- Jeżeli władze Unii, bez żadnego mandatu, będą brutalnie ingerować w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, to UE się rozpadnie. Ci, którzy chcą Wspólnotę umocnić, doprowadzą do jej rozpadu. Ursula von der Leyen podejmuje bardzo duże ryzyko - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń