X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Romanowski: mamy 700 wakatów, które blokuje zgromadzenie ogólne sędziów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:45
- Ustawa o sądach, która jest procedowana w Senacie, ma zmienić także sprawę blokady etatów sędziowskich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 
Audio
  • Marcin Romanowski z MS o reformie sądownictwa ("Rozmowa PR 24")

Przyjęta w grudniu przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych wprowadza katalog działań zagrożonych odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów. Chodzi o działania albo zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, kwestionowanie stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania. Ustawą zajmie się w teraz Senat na posiedzeniu plenarnym. 

"Blokada etatów"

mid-20111173 kopia 1200.jpg
Prof. Andrzej Gil o "Marszu Tysiącu Tóg": te protesty nie są dla naszego dobra

- Mamy w tej chwili 700 wakatów, to etaty sędziowskie, które są nieobsadzone. Szkoda, że część środowiska prawniczego blokuje dojście do zawodu - mówił gość PR24. To jak dodał ma się zmienić dzięki noweli ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. 

- Ustawa, która jest procedowana przewiduje zmiany jeśli chodzi o opiniowanie przez zgromadzenia sędziów osób na nominacje sędziowskie, które teraz je blokują - mówił wiceminister sprawiedliwości. 

"Rozwiązania dla obywateli"

Zaznaczył, że rozwiązania, które proponuje ministerstwo sprawiedliwości są pro-obywatelskie. Dodał, że działania sędziów, zwłaszcza te ostatnie podczas sobotniego ''Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie, pokazują że jest to upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości. 

- Smutne jest to, że niszczony jest autorytet sędziego bo używanie togi podczas protestu i nazywanie jej "fartuszkiem" jest przykre.Sądzę, że zdecydowana większość sędziów nie angażuje się politycznie. Cierpią na tym, że w związku z blokadą nominacji 700 sędziów, coraz więcej spraw przypada na jednego sędziego - mówił Marcin Romanowski.

marsztogi1200.jpg
Prof. Mieczysław Ryba o "Marszu Tysiąca Tóg": wizerunkowa katastrofa

Dodał, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia przypominając, że uchwała KRS z 2009 roku wyraźnie mówiła o tym, że organizowanie protestów i namawianie do nich, nie służy niezawisłości. - Dziś ci sami ludzie te protesty organizują. To hipokryzja. Niemiecki TK np. mocno dba o to by prawo było interpretowane w Niemczech. W zeszłym roku orzekł on, że orzeczenia TSUE mogą mieć charakter ekscesu sądowego - mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 


******

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Romanowski (Ministerstwo Sprawiedliwości, Solidarna Polska)
Data emisji: 13.01.20 
Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/PAP/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamil Bortniczuk: opozycja traktuje Senat jako przyczółek z którego można odbić Polskę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:45
- Komisja Wenecka została zaangażowana w polskie sprawy przez opozycję po to, by rozgrywać politykę wewnętrzną – mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Wenecka w Polsce. Włodzimierz Bernacki: marszałek Senatu przekroczył uprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 13:30
- Decyzja o zwrócenie się do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów wyraźnie pokazuje, że uprawnienie marszałka Senatu zostało przekroczone - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia senator PiS Włodzimierz Bernacki. Z tym nie zgadzała się Gabriela Lenartowicz, poseł klubu parlamentarnego KO.
rozwiń zwiń