X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Misjonarka: radość chrześcijańska to znalezienie sensu nawet w poświęceniu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 18:54
- Powody do radości mamy, dlatego że radość chrześcijańska to nie jest radość płytka, łatwa, że nie ma problemów. Radość chrześcijańska, to jest znalezienie głębokiego sensu tego, co się dzieje w życiu. Nawet rzeczy trudnych, nawet takich, jak oddać życie za coś - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Bożena Stencel, franciszkanka misjonarka Maryi. Gościem "Rozmowy PR24" była także świecka misjonarka Monika Łoboda.
Audio
  • Misjonarki s. Bożena Stencel i Monika Łoboda o misjach i kondycji Kościoła w Europie ("Rozmowa PR24")
Męczeństwo św. Szczepana. Płaskorzeźba z frontowych drzwi kościoła St tienne du Mont
Męczeństwo św. Szczepana. Płaskorzeźba z frontowych drzwi kościoła St Étienne du MontFoto: shutterstock.com/Zvonimir Atletic

Drugi dzień Świąt, to wspomnienie świętego Szczepana - pierwszego męczennika chrześcijańskiego. Po dniu, który oznacza jednoznaczną radość z narodzin Jezusa Chrystusa Kościół katolicki obchodzi święto, które trudno określić jako radosne. Czy tak jednak jest naprawdę? W Polskim Radiu 24 mówiły o tym misjonarki: s. Bożena Stencel i Monika Łoboda.

święta rodzina szopka pixabay-1200.jpg
Ks. Jarosław Szymczak: święta rodzina to życie codziennością i bycie w tym szczęśliwym

"Radość chrześcijańska nie jest płytka"

Siostra Bożena Stencel zauważyła, że wbrew pozorom wspomnienie męczeństwa świętego Szczepana nie jest powodem do smutku.

- Powody do radości mamy, dlatego że radość chrześcijańska to nie jest radość płytka, łatwa, że nie ma problemów. Radość chrześcijańska, to jest znalezienie głębokiego sensu tego, co się dzieje w życiu. Nawet rzeczy trudnych, nawet takich, jak oddać życie za coś - mówiła misjonarka.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Radość Bożego Narodzenia łączy się z krzyżem". Kościół wspomina św. Szczepana

Zauważyła także, że nawet dziś wiele osób jest gotowych do takiego lub podobnego poświęcenia i robi to każdego dnia. Zgodziła się z nią świecka misjonarka Monika Łoboda.

- Wiele osób ryzykuje, obojętnie na jakiej szerokości geograficznej jesteśmy. Ryzykują, ale też chcą dawać świadectwo, przyznawać się do wiary. Nawet tutaj w Polsce. Jest to też wyzwanie, bo w niektórych środowiskach jest to bardzo trudne. Ale - w moim przypadku - jeśli to czynię, to jest we mnie radość - podkreśliła.

Czy Europa jeszcze jest chrześcijańska?

W audycji zauważono, że powoli zbliżamy się już do sytuacji, w której to do Europy, nie odwrotnie jak dotąd, będą przyjeżdżać misjonarze, bowiem na starym kontynencie coraz mniej jest chrześcijaństwa.

- Znam kraje europejskie, gdzie już przyjeżdżają misjonarze i nie odbieram tego jako zjawisko negatywne. Martwi mnie pewna obojętność religijna w niektórych społeczeństwach, martwi mnie to, że ludzie żyją, jakby Boga nie było. Ale to, że staniemy się w Europie Kościołem misyjnym, nie jest dla mnie powodem zmartwienia - odpowiedziała na to zagadnienie siostra Bożena Stencel.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie

- Dobrze, że przyjeżdżają, dobrze, że pojawiają się ludzie z różnych krajów, z różnych kontynentów. My w Europie zapomnieliśmy, czym jest tak naprawdę wiara i autentyczna radość - by radować się w takiej prostocie - mówiła Monika Łoboda.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Goście: s. Bożena Stencel (franciszkanka misjonarka Maryi na misji w Amazonii, Brazylia), Monika Łoboda (świecka misjonarka na misji Indiach)
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 17.35

PR24/jmo

Czytaj także

Bp Rafał Markowski: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia choćby dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:00
- Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że do żłóbka idą ludzie niekoniecznie religijni, niekoniecznie ludzie wiary. Dlatego papież apeluje i prosi: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia, nie tylko ze względu na siebie - mówił w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi: chodzi o to, żeby dać im iskierkę nadziei

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:09
Jak co roku w Teatrze Kamienica zorganizowana została wigilia dla bezdomnych. - Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert od etykiety: rodziny obrażają się na całe życie, bo ktoś się źle ubrał

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:57
- Okazuje się, że niby tej etykiety się nie przestrzega na co dzień, tylko od wielkiego dzwonu, a okazuje się, że się jej wymaga - mówił w Polskim Radiu 24 dr Stanisław Krajski, specjalista od savoir-vivre'u z Akademii Dobrych Manier.
rozwiń zwiń