X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Włodzimierz Bernacki: Senat to na razie "izba hamulcowa"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:30
- Dziś usłyszałem w Senacie od Adama Bodnara i prof. Małgorzaty Gersdorf, że to instytucje Unii Europejskiej odgrywają nadrzędną rolę - powiedział w Polskim Radiu 24 w odnosząc się do dyskusji dot. polskiego systemu prawnego senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Audio
  • 3.12.2019, "Rozmowa PR24". Gość: senator Włodzimierz Bernacki (PiS)

Senacka komisja spraw zagranicznych i Unii Europejskiej omawiała we wtorek ewentualne skutki wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada dla polskiego porządku prawnego. Trybunał wydał wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE uznał, że to Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej i to, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jeśli uzna, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności, może przestać kierować do niej sprawy dotyczące stanu spoczynku sędziów.

O klimacie w Senacie: raczej będzie bieżąca nawalanka

W posiedzeniu senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej brali udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, zastępca RPO Maciej Taborowski oraz prof. Włodzimierz Bernacki, gość audycji.

Senator PiS zwrócił uwagę w PR24, że ciągle trwa spór o to, czy to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygać o tym, co jest konstytucyjne, a co konstytucyjne nie jest. 

- Dziś usłyszałem w Senacie od Adama Bodnara i prof. Małgorzaty Gersdorf, że to instytucje Unii Europejskiej odgrywają nadrzędną rolę - powiedział Włodzimierz Bernacki, który zdał relację słuchaczom z tego, jak przebiegało posiedzenie senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. Mówił m.in. o swojej aktywności.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

- W Senacie zwróciłem uwagę na to, co wydarzyło się w 2018 - obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyskusja dot. zakresu naszej swobody i wolności, jako przedstawicieli suwerena skierowanych do realizacji określonego porządku prawnego - powiedział Włodzimierz Bernacki.

Gość audycji odniósł się też ogólnie do tego, jak wygląda w Senacie, na początku X kadencji wygląda codzienna praca. - Te szuflady, które miały być pełne projektów, są szufladami pustymi. Izba hamulcowa - tak to na razie wygląda. Pewien klimat, który w Senacie panuje wskazuje na to, że raczej będzie tam miała miejsce (...) bieżąca nawalanka - podsumował Włodzimierz Bernacki.

Czytaj także:

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
J. Saryusz-Wolski: wyrok TSUE po myśli zwolenników reformy sądownictwa

Po wyroku TSUE - ryzyko chaosu prawnego 

TSUE wydał 19 listopada wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego na kanwie odwołań sędziów SN i NSA od procedury dotyczącej dalszego pełnienia urzędu sędziego po osiągnięciu określonego wieku.

Trybunał orzekł, że to SN ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Według orzeczenia TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Radosław Fogiel o protestach przed sądami: może to doprowadzić do chaosu prawnego

Żadne stwierdzenie padające w wyroku TSUE nie jest oceną ani Izby Dyscyplinarnej SN, ani Krajowej Rady Sądownictwa - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jak podkreślał, "polski rząd nie godzi się na to, aby jedni sędziowie - manipulując tym orzeczeniem TSUE - próbowali podważyć status innych sędziów".

Rodzi to gigantyczne ryzyko chaosu prawnego i jednocześnie nie stanowi kompetencji sędziów, bo o tym czy dana osoba ma status sędziego rozstrzyga akt powołania przez prezydenta - powiedział.

Na 5 grudnia został wyznaczony termin posiedzenia niejawnego w Izbie Pracy SN w pierwszej ze spraw, w których SN zadał pytania i których dotyczył wyrok TSUE z 19 listopada.

***

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Włodzimierz Bernacki, senator PiS

---------------------------------------

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Dziedziczak o wyroku TSUE: to kompromitacja totalnej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 14:56
- Trybunał powiedział: załatwiajcie ważne sprawy w swoim gronie, nie przerzucajcie odpowiedzialności na instytucje europejskie - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jan Dziedziczak z PiS, komentując wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Gościem programu był też Czesław Mroczek z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 21:41
Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który rozpatrywał pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. - Część środowiska prawniczego jest zawiedziona tym rozstrzygnięciem i manipuluje wyrokiem, usiłując wmówić opinii publicznej, że wynika z niego jakoby TSUE zakwestionował legalność KRS - oświadczył premier.
rozwiń zwiń